UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesindeydi! Tarihi Tahtakale ve Mezit Bey Hamamı Rekor Fiyatla Satışa Çıktı

1422 tarihinde Osmanlı Padişahı İkinci Murad döneminde yapılan iki tarihi hamam rekor fiyatla satışa çıktı. 166 milyon liraya satışa çıkan tarihi hamamlar büyük yankı uyandırdı.

Emlak Haberleri 19.05.2022 - 10:35 19.05.2022 - 10:44 Gülcan Özer

Mimar Sinan'ın ustalık eseri olarak gösterilen Selimiye Camisi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde Selimiye Cami Çevresi ve Kentsel Tasarım Projesi'nde sona gelindi. Proje ile Selimiye Cami ve meydanı çevresinde çehre hızla değişirken, meydanda bulunan 2 tarihi hamam satışa çıktı. 

Osmanlı padişahlarından 2. Murad döneminde 1422 senesinde hayata geçirilen ve halk arasında Çukur Hamam adı ile anılan Mezit Bey Hamamı, Saraçlar Caddesi üzerinde yer alan ve aynı dönemde hayata geçirilen Tahtakale Hamamı satışa çıktı. Her iki hamamın da çok varisli bir ailenin sahibi olduğu ve faal olarak çalıştığı belirtildi. 

TARİHİ HAMAM YENİDEN GÖZDE OLDU, REKOR FİYATLA SATIŞA SUNULDU! 

UNESCO Kültür Mirası listesi içerisinde yer alan tarihi hamamın varisleri arasında yer alan Hikmet Kayabaşı "Osmanlı döneminden sonra bazı tarihi eserler satıldığında babamız da burayı satın almış. 40 yıldır hamam olarak işletiyoruz. Fakat çevre düzenlemesiyle beraber buraya çok büyük bir ihtiyaç doğdu.

tarihi hamam 2

Yapılması, tamir edilmesi ve bununla beraber güzelleşmesi. Bu hamam, 1440 yılında yapılmış ve o dönem Selimiye Camisi yok. Selimiye 1575'te yapılmış. 150 yıl önce yapılan bir tarihi eser" diyerek hamamın yeni sahipleri tarafından profesyonel bir şekilde işletilmesinin daha doğru olduğunu düşündüklerini söyledi. 

tarihi hamam 1

Mezit Bey Hamamı’na 150 milyon lira, Tahtakale Hamamı’na ise 16 milyon lira olmak üzere aile iki hamama toplamda 166 milyon lira talep etti. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@