Unicredit Ocak 2022 Enflasyon Beklentisi Tahmini Rakamını Açıkladı! Ocak'ta Enflasyon Ne Olur?

Enflasyon rakamları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken TÜİK TEFE TÜFE Ocak ayı enflasyon ve Şubat 2022 resmi kira artışı zam oranı için geri sayım başladı. Ocakta enflasyon beklentisi yüzde kaç?

Unicredit Ocak 2022 Enflasyon Beklentisi Tahmini Rakamını Açıkladı! Ocak'ta Enflasyon Ne Olur?

Pandemi döneminde ülkelerin ekonomilerini ayakta tutabilmek adına pompaladıkları fazla paralar ve ucuz krediler ne yazık ki küresel piyasalarda büyük bir enflasyon sorunu yaşanmasına neden oluyor. Tüm dünyada yaşanan yüksek enflasyon dalgası Türkiye'de de etkisini sürdürmeye devam ederken gözler 2022 yılının ilk enflasyon raporuna çevrildi.

Enflasyon rakamlarında yaşanan süreci gözler önüne serecek olması nedeni ile büyük önem taşıyan Ocak ayı enflasyonu raporu TÜİK tarafından ilan edilecek. Açıklanacak rapor içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması aynı zamanda milyonlarca kiracı ve ev sahibi için uygulanacak olan resmi kira artışı zam oranı olarak kullanılacak.

UNİCREDİT OCAK AYI ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ! OCAK'TA ENFLASYON NE OLUR?

Ocak ayın enflasyon tahmini beklentisi rakamı açıklayan kurumların arasına Unicredit Bank'ta dahil oldu. Dev bankanın yayımlamış olduğu son notta Türkiye'nin enflasyon tahmini beklentisi rakamı da yer aldı.

Unicredit Ocak 2022 enflasyon tahmini beklenti anketi verilerine göre kurum Ocak 2022 aylık TÜFE beklentisi rakamını yüzde 10,7 artış ile yüzde 48,2 olarak ilan etti. Yıllık çekirdek enflasyon tahmini beklentisi ise yüzde 39,5 olarak açıklandı.

unicredit enflasyon tahmini

2022 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Kurumun 2022 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 37 olarak ilan edildi.

TÜİK TEFE TÜFE OCAK 2022 ENFLASYON RAPORU NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından ilan edilecek olan Ocak ayı enflasyon raporu 3 Ocak 2022 Perşembe günü saat 10:00 itibari ile ilan edilecek.