Üniversite Öğrencilerine 1+1 Kiralık Evler Şanslılarsa Aylık 1250 TL

Üniversite öğrencilerinin en büyük sorunu kiralık evler oldu. Artan fiyatlar nedeniyle 1+1 kiralık evleri 1250 TL'ye bulabilen öğrenciler kendilerini şanslı sanıyorlar.

Emlak Haberleri 08.09.2021 - 12:27 08.09.2021 - 12:27 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye'nin birçok şehrinde hem veliler hemde öğrencilerin kiralık ev fiyat tepkileri büyüyor. Üniversiteyi kazanan yada okumaya devam eden çocukları için ev kiralamak isteyen aileler yüksek kira fiyatlarından dolayı oldukça şikayetçi konumda. Öyle ki evler daha önceki yıllara göre kat kat artmış durumda. 

1+1 DAİRELER İÇİN KİRALIK EV FİYATLARI 1250 TL SEVİYESİNDE

Edirne'de kiralık ev fiyatlarına dair sektör içinden de tepki geldi. Yüz yüze eğitimin başlamasının ardından kent genelinde toplam 42 binden fazla eğitimine başladı. Yeni kazanan öğrenciler başta olmak üzere kent genelinde kiralık ev arayışı devam ediyor. Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker de bu süreci değerlendirdi. Evlerin çok uzun zamandır boş olduğunu ifade eden Çeker, okulların açılmasıyla ev sahiplerinin fiyatları çok yüksek seviyede tuttuğunu söyledi.

Edirne'de zaten ev sıkıntısı yaşandığını ifade eden Çeker güncel fiyatlara dair açıklamada bulundu. "1+1 dairelerin en düşüğü 1250 liradan başlıyor ve 1500 liranın üzerine kadar çıkıyor. 2+1 daireler 1750 liradan başlıyor, 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Bu kira tutarları büyük şehirlerde normal olabilir ama Edirne için yüksek. 1+1 dairenin kirasının 1000 liranın üzerinde olmaması lazım."

Konuşmasının devamında ev sahiplerine ricada bulunan Serhat Çeker, bu kadar yüksek kira edilmemesini istedi. Öğrencilerin yalnızca kira ödemediğini de hatırlayan Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker kiranın 1000 TL olması durumunda bile elektrik, su, yakıt ile birlikte 1750 TL'ye çıktığını söyledi. Çeker ailelerin çocuklarını zor koşullarda okutmaya çalıştığını ifade etti. 

Kiralık ev konusunda üniversite öğrencileri çok sayıda şehirde büyük sorunlar yaşıyorlar. Pandemi sonrasında ev sahipleri her şehirde kira fiyatlarını çok yükseltmiş durumda. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@