Üniversitede Baraj Kalktı, Yurt Sorunu Patladı! Eylül Ayında Öğrenciler İçin Barınma Krizi Kapıda

ÖSYM tarafından yapılan yeni düzenleme ile üniversiteye girişte baraj puanın kaldırılması ile Eylül ayında büyük bir barınma krizinin yaşanabileceği iddia edildi.

Emlak Haberleri 02.06.2022 - 11:15 02.06.2022 - 11:15 Gülcan Özer

Pandemi sonrasında üniversitelerde yeniden yüz yüze eğitime geçiş yapılması ile öğrenciler kiralık ev bulmakta zorlanmış, hem ev kiralarında yaşanan yükseliş hem de boş ev bulmanın zorlaşması ile mağduriyetler yaşanmıştı. 

Süreçte üniversite öğrencileri yurt eylemleri yaparak seslerini duyurmaya çalışmış, "Barınamıyoruz" isimli eylemler ile parklarda yatmaya başlamış ve sosyal medyada uzun süre gündemde kalmıştı. 2022-2023 öğrenim dönemi öncesi yeniden endişelendiren açıklamalar gelmeye başladı. 

BÜYÜKŞEHİRLERDE YURT VE ÖĞRENCİYE KİRALIK EV SORUNU YAŞANACAK MI, BARINMA KRİZİ OLUR MU?

Konu hakkında yeni açıklama GYODER Çözüm Platformu tarafından düzenlenen “Geleneksel Gayrimenkul Yatırımlarının Varisi: Alternatif Modeller” konulu panelde masaya yatırıldı. Panelde söz alan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve GYODER İcra Kurulu Üyesi Ali Hapşen, “YÖK yeni bir düzenlemeye gitti ve baraj puanlarını kaldırdı. Baraja takılan öğrenci sayısı 195 bindi. Ayrıca öğrenci sayısında yüzde 25’lik artış olmuştu. Bu yıl barajlar kalkacağı için eylül ayında ciddi bir barınma sorunu ortaya çıkacak” diyerek mutlaka önlem alınması gerektiğini söyledi. 

yurt krizi yaşanır mı

Yurt inşaatlarını arttırmak amacı ile devletin ucuz arsaları bu inşaatlara tahsis edilmesi, KYK tarafından yatak başına ödenen ücretin arttırılması ve yine KYK yurt ücretlerinde TÜFE kira artış oranı kapsamının kaldırılması panelde alınabilecek önlemler arasında sıralandı. Hatırlanacağı üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından da yeni yurt inşaatlarına start verilmiş, ve KYK yurtlarının sayılarının arttırılması amaçlanmıştı. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@