Üniversiteler Açılacak Mı? Hibrit Eğitime Geçiş Gündemde!

Bu belirleme için hem bir anket yapıldı hem de Bilim Kurulu toplantısı ardından alınan karalar göz önünde bulunduruldu.

Üniversiteler Açılacak Mı? Hibrit Eğitime Geçiş Gündemde!

Bu belirleme için hem bir anket yapıldı hem de Bilim Kurulu toplantısı ardından alınan karalar göz önünde bulunduruldu. Yapılan açıklama kapsamında ise üniversitelerin 2021 senesi içinde açılması ile ilgili birden fazla madde hakkında bilgi verildi.

Toplantı Ardından Gelen Açıklamalar

Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 17.02.2021 tarihli toplantısı ardından yapılan açıklamada, üniversite eğitiminin azami dikkatin gösterilmesi şartıyla, sıkı tedbirler alınarak, kişi sayısı az guruplar ile yüz yüze yapılabileceği ifade edildi. Teorik eğitimlerin ise Sağlık Bakanlığı’nın kararları da dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrim içi yapılacağı açıklandı.

Şuna için yüz yüze eğitime tam bir geçişin söz konusu olmadığı, Sağlık Bakanlığınca dönem ortasında tekrar bir değerlendirme yapılacağı açıklandı. Salgın endişesi veya barınma problemleri sebebiyle kademeli olarak geçilecek yüz yüze eğitime katılmak istemeyenlerin öğrencilerin ise kayıtlarını dondurma hakkına sahip olacakları belirtildi.

Hibrit Eğitim Modeline Nasıl Geçilecek?

Küresel salgın döneminde öğrencilerin motivasyonlarının üzerinde yoğunlaşmanın çok önemli olduğunu belirten toplantının önemli isimleri, rehberlik hizmetlerine kademe yüz yüze eğitim geçişinde çok önem verileceğini belirttiler. Bugün ise bütün diğer detayların yükseköğretim kurumlarına yazı ile iletildiği belirtildi.

Son bir toparlama kapsamında uygulamalı eğitim alan üniversite öğrencileri artık yüz yüze eğitime belirli bir kişi sayısı ile geçiş yapacaklar. Teorik eğitimde asgari yeterliliğin canlı ders ile sağlanabileceği guruplar ise henüz yüz yüze eğitime geçiş yapmayacaklar. Çevrim içi eğitim ile yüz yüze eğitim aynı anda yürütülecek. Bu kapsamda hibrit eğitim adı verilen modelin Mart ayı ardından kullanılması gündemde yer alıyor.

Hibrit eğitimde ise iki farklı güç birleştiriliyor. Öğrenciler direk olarak uygulamaları gereken konular için dersliklere giderken, temel ders müfredatını öğrenirken çevrimiçi ders alıyorlar. Sağlık Bakanı Koca hibrit eğitim hakkında konuşurken,’’ Uygulamalı eğitimler mümkün olduğunca yüz yüze, teorik eğitimler ise çevrimiçi devam edecek.’’ dedi.

SONRAKİ HABER