Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Kararı! Ara Mı Verilecek? YÖK Başkanı Açıkladı

Omircon varyantı nedeniyle artan vaka sayılarından sonra bazı üniversiteler online eğitime dönüş kararı almışlardı. Üniversitelerin eğitime ara vereceği iddialarına ise YÖK Başkanı yanıt verdi.

Gündem 06.01.2022 - 14:08 06.01.2022 - 14:08 Mustafa Karagöz

Türkiye'de Omicron varyantı etkileri bunun yanında artan günlük vaka sayıları nedeniyle yüz yüze eğitime ara verileceğine dair iddialar basında yer almıştı. İlk olarak ilköğretim ve ortaöğretim için ortaya atılan bu iddialar son olarak yükseköğretim kurumları için gelmişti. 

ÜNİVERSİTE EĞİTİMLERİNE ARA MI VERİLECEK?

Üniversiteler için gündeme gelen tüm iddialara ise Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar açıklamalarda bulundu. Erol Özvar yapmış olduğu son konuşmasında üniversitelerde eğitimin salgın döneminde de devam ettiğini vurguladı. Tüm şehirlerde salgın döneminde eğitimlerin sürdüğünü bundan sonraki dönemlerde de süreceğini ifade etti. 

Kars'taki Kafkas Üniversitesi (KAÜ) ziyaretinde konuşan YÖK Başkanı salgın başlığı üzerinde durdu. Son dönemlerde vaka artışlarının devam ettiğini ifade eden Özvar, üniversitelerin çok yakın takip edildiğii söyledi. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ile atılan adımlara değinen YÖK Başkanı hem öğretim üyelerinin hemde öğrencilerin durumlarının yakından izlendiğini söyledi. Konuşmasının devamında üniversitelerde eğitime devam edilip edilmeyeceği iddiaları hakkında konuşan YÖK Başkanı "Bizler pandemi döneminde, salgın döneminde de üniversitelerimiz eliyle hiçbir zaman çok kısa bir dönem hariç eğitim öğretimimiz kesintiye uğramadı. Bu bizler için fevkalade önemlidir. YÖK bütün illerimizde bu salgın ortamında eğitim, öğretim faaliyetlerini sürdürdü. İnşallah bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir." açıklamasında bulundu. 

YÖK Başkanı konuşmasının son bölümünde ise olası vaka artışlarında nasıl bir süreç izleneceğine ilişkin ipucu verdi. Salgın kapsamında eğitim faaliyetlerinin devam ettirilemeyecek duruma gelmesi durumunda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun görüşleri ve kararları ile üniversitelerin bir karar alabileceğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@