Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Öncesi İl İl Kira Fiyatları Cep Yakıyor!

Üniversite eğitimi için farklı şehirlere gitmek zorunda kalacak öğrencileri yüksek kira fiyatları bekliyor. İşte il il ortalama kira fiyatları...

Emlak Haberleri 21.07.2021 - 09:50 21.07.2021 - 10:01 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de pandemi nedeniyle üniversitelerde 2020 ve 2021 yıllarında yüz yüze eğitim yapılamadı. Uzaktan eğitim nedeniyle de üniversite öğrencilerinin barınma sorunları ortadan kalkmıştı. Ancak 13 Eylül'den itibaren üniversiteler yüz yüze eğitime başlayacaklar. 

BARINMA SORUNU YENİDEN BAŞLIYOR

Yüz yüze eğiitmlerin başlayacak olması ise üniversite öğrencilerinin okulllarının bulunduğu illere gitme durumları ortaya çıkacak. Şehir dışında üniversite eğitim gören öğrencilerin barınma sorunları 2 yıllık aranın ardından yeniden başlayacak. 

Üniversite öğrencileri genellikle kiralık ev yoluyla barınma sorunlarına çözüm buluyorlar. Ancak yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde durum hiç de iç açıcı değil. Yükselen konut fiyatları, azalan ev inşaatları, artan kiralar üniversite öğrencilerinin ailelerinin belini bükecek gibi görünüyor.

KİRA FİYATLARI YÜKSELİŞİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ ZORLAYACAK

Yeni konutların yapılmayışı ile kiralık evler de sınırlı sayıda kalıyor. Dolayısıyla kiralık evlere olan talep her zamankinden daha fazla oluyor. İstanbul'da kiralık ev bulmanın imkansız olduğu ve insanların emlakçılarda sıraya girdiği bilinirken üniversite öğrencileri kara kara düşünmeye başladılar. 

2021'DE KİRA FİYATLARI YÜKSELDİ

TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırmaya göre pandemi sürecinde uzaktan eğitim nedeniyle kiralık evlere olan talep gerilemişti. 2020 yılında bundan dolayı ciddi bir fiyat artışı gerçekleşmedi. Ancak 2021 yılında kira fiyatları oldukça yükseldi. 

EYLÜL AYINDA KİRALAR YİNE ARTABİLİR

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya bir değerlendirme yaparak, “Konutta tercihler pandemi ile değişti. Bazı bölgelerde kira fiyatları da buyna göre yükseldi. Eylül ayında üniversiteler açıldığında kiralarda bir miktar daha artış meydana gelebilir.” dedi. 

EN YÜKSEK KİRALAR İSTANBUL'DA

İl İl kira fiyatlarında üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma yapan YSKB Gayrimenkul Değerleme'ye göre en yüksek kiralar İstanbul'da bulunuyor. Üniversite öğrencileri 100 metrekarelik bir ev için Beşiktaş'ta 3.900 TL, Kadıköy'de 3.700 TL ödemek zorunda kalabilecekler. Avcılar'da ortalama kira fiyatı ise 2.000 TL'ye geriliyor. 

İZMİR'DE KİRALAR ORTALAMA 300 TL ARTTI

İzmir'de 100 metrekarelik bir evin ortalama fiyatı 1.200 TL ile 2.500 TL arasında değişiyor. 2020 yılında İzmir Bornova'da 2.200 TL olan bir kira 2021'de 2.500 TL'ye yükseldi. Menemen'de ise 1.400 TL'lik konut 1.700 TL'ye kiralanmaya başlandı. İzmir'de kiraların ortalama 300 TL zamlandığı bildirildi. 

ANKARA'DA EV KİRALAMAK ZORLAŞTI

Ankara'da ev kiralamak isteyecek olan üniversite öğrencileri bugünün rakamlarına göre 100 metrekare bir ev için en az 1.600 TL ve en fazla 2.500 TL ödemek durumunda kalacaklar. Ankara'da ilçeden ilçeye değişen konut kirası fiyatlarında yükseliş eğilimi bulunuyor. 2021'de kiraların yaklaşık 300 TL ile 500 TL arasında arttığı bildirildi. 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN EN DÜŞÜK KİRA ÖDEYECEKLERİ İLLER

Üniversite öğrencileri ev kiraladıklarında en düşük kiraları ile Trabzon, Çorum ve Sivas'ta ödeyecekler. Bu illerde üniversite öğrencileri şu andaki fiyatlara göre 850 TL'ye 100 metrekarelik bir ev bulabiliyorlar. Ancak Eylül ayında bu illerde de kira fiyatlarında bir yükselme meydana gelebilir.

il il kira fiyatları 

Üniversite öğrencileri Eylül ayından önce ev kiralayarak o dönem olacak kira artışlarından etkilenmeyebilecekler. Ancak bazı şehirlerde ve kiralık ev bulmak şu anda oldukça güçleşti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@