Üniversitelere Omicron Arası! Yüz Yüze Eğitim Sona Mı Eriyor?

Üniversitelerde artan koronavirüs vakaları nedeniyle yeni önlemler alındı. İTÜ, Koç ve Boğaziçi Üniversiteleri uzaktan eğitime geçiyor.

Gündem 28.12.2021 - 16:19 28.12.2021 - 16:19 Büşra Uluşen

Türkiye son iki yıldır koronavirüs pandemisiyle mücadele ederken, yeni ortaya çıkan Omicron varyantı herkesi endişelendirdi. Vaka sayılarında görülen artış, ölüm sayılarının artmasına neden oluyor. 

Vaka artışına ilişkin açıklama yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ektörü Prof. İsmail Koyuncu, Omicron varyantına karşı alınan önlemleri bir bir sıraladı. 

Üniversitelerde Pozitif Vakalar Artıyor

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Koyuncu, son bir haftada üniversitelerde öğrenimine devam eden ve yurtlarda kalan öğrencilerde pozitif vakaların arttığını kaydetti. 

Koyuncu, vaka sayısındaki artış nedeniyle diğer öğrencileri korumak adına 2021-2022 Güz Yarıyılı sonuna kadar, yüz yüze yürütülen derslerin tamamının hibrit yöntemle yürütülmesine karar verildiğini açıkladı. Yeni karara göre, akademisyenler sınıfta ders anlatacak ve derse katılabilen öğrenciler dersi yüz yüze dinleyecek. Sınıfa gelemeyecek durumdaki öğrenciler ise Zoom uygulaması üzerinden derslerini uzaktan takip edecekler. 

Bunun yanında dersliklerde kalabalık oluşmasına izin verilmeyecek. Gevşeyen tedbirler daha sıkı uygulanarak bina içinde maske kullanımı konusunda güvenlikler tarafından uyarı yapılacak. 

üniversite-1

Koç ve Boğaziçi de Hibrit Sisteme Geçti

Koç Üniversitesi, koronavirüs vakalarının artması nedeniyle 7 Ocak 2022 tarihine kadar Tıp ve Hukuk fakültelerindeki uygulamalı dersler hariç diğer tüm fakültelerde derslen uzaktan yapılması kararını almıştı. Üniversite, iki haftalık aranın ardından 10-21 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacak olan final sınavlarının da online olarak gerçekleştirileceğini duyurdu. 

Boğaziçi Üniversitesi ise pandemi tedbiri olarak 4 Ocak 2022 tarihine kadar derslerin internet üzerinden işleneceğini, öğrencilerin talep etmesi halinde etkinliklerin ertelenebileceğini belirtti. 

Üniversitelerde alınan yeni tedbirler ile pozitif  vaka sayılarında düşüş yaşanması ve öğrencilerin daha sağlıklı bir ortamda öğrenim görmeleri hedefleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@