Ünlü Deprem Profesöründen Kritik Uyarı: Depremden Etkilenecek İl ve İlçeler Hangileri?

Jeofizik Yüksek Mühendisi Övgün Ahmet Ercan deprem haftasına özel olarak yapmış olduğu açıklamasında Türkiye'nin yoğun depremlerin yaşandığı bir dönemi girdiği uyarısında bulundu.

Ünlü Deprem Profesöründen Kritik Uyarı: Depremden Etkilenecek İl ve İlçeler Hangileri?

Jeofizik Yüksek Mühendisi Övgün Ahmet Ercan deprem haftasına özel olarak yapmış olduğu açıklamasında Türkiye'nin yoğun depremlerin yaşandığı bir dönemi girdiği uyarısında bulundu. Kuzey Anadolu kırığı hakkında uyarılarda bulunan Prof. Ercan son dönemde üs üste yaşanan depremler hakkında bilgi vererek Türkiye'nin 2023 yılına kadar yoğun deprem yaşayabileceği bir döneme girdiğini söyledi.

TÜRKİYE'DE 8 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM MEYDANA GELEBİLİR!

Bugüne kadar yapmış olduğu başarılı tahminleri ile dikkat çeken ve ünlenen deprem profesörü Ercan, Marmara bölgesinde 2 büyük deprem beklediklerini, Kuzey Anadolu kırığı üzerinde ise 8 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşebileceğini söyledi. Türkiye'nin 2020 yılında yıkıcı 5 deprem gördüğünü hatırlatan Ercan 2023 yılına kadar depremlerin yoğunluk göstereceği bir döneme girildiğini yönünde uyarıda bulundu.

Ünlü Deprem Profesöründen Kritik Uyarı: Depremden Etkilenecek İl ve İlçeler Hangileri? - Resim 1

TÜRKİYE HER ZAMAN 6.5 - 7 ŞİDDETİNDE BİR DEPREME GEBEDİR!

Türkiye'nin her an 6.5 - 7 şiddetinde büyüklüğe sahip olan bir depreme gebe olduğunu belirten Ercan "Bu depremlerin olacağı yerler yüzde 52 olasılıkla Kuzey Anadolu kırığı boyunca, yüzde 33 olasılıkla Batı Anadolu'da, yüzde 13'ü de Doğu Anadolu kırığı boyunda olacak. Yani bu gelen 3 yıl içinde Türkiye büyük bir yıkıcı deprem görecektir" diyerek olası böyle bir depremin Türkiye'ye olan ekonomik yükünün ise 5 milyar dolar olacağını söyledi.

Marmara depremini hemen beklemediğini belirten Ercan, Küçükçekmece önünde 6.4 ile 6.7 arasında, Marmara Ereğlisi önünde ise 7 ile 7.2 şiddeti arasında 2 deprem beklediğini söyledi. Bu depremin İstanbul'un yanı sıra Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Bursa, Kocaeli illerini de etkileyeceğini belirten Ercan acilen önlem alınması gerektiğini söyledi.

KUZEY ANADOLU KIRIĞI FAY HATTI ÜZERİNDE YER ALAN VE 8 ŞİDDETİNDEKİ DEPREM RİSKİ BULUNAN İLLER HANGİLERİ?

Van, Bitlis, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Sivas, Amasya Samsun'un güneyi, Tokat'ın kuzeyi, Çankırı, Bolu, Kastamonu'nun güneyi, Adapazarı, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Bursa, Balıkesir.

OLASI MARMARA DEPREMİ İLE İSTANBUL'UN DEPREM RİSKİ YÜKSEK OLAN İLÇELERİ HANGİLERİ?

Fatih, Zeytinburnu, Balıkesir, Bakırköy, Avcılar, Esenyurt, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Kumburgaz, Silivri.