Ünlü Ekonomi Profesörü Kozanoğlu Açıkladı: Bankaların Faiz Oranları Düşürecek Mi, 2022'de Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Merkez Bankası faiz indirimleri sonrasında gözler bankaların faiz oranları rakamlarına çevrilmişti. Peki, banka faizleri düşecek mi, bankalar indirim yapacak mı, faizler ne zaman düşer, ne olur?

Finans 01.12.2021 - 10:27 01.12.2021 - 10:27 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından son 3 toplantıda yapılan toplam 400 baz puanlık faiz indirimi hamlesi ile politika faiz oranı yüzde 19 seviyesinden yüzde 15 seviyesine çekilmişti. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrasında gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmiş, ancak bankalar faiz indirimi konusunda yine son derece isteksiz davranışları ile dikkat çekmişti. 

Süreçte ilk faiz indirimi kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası tarafından yapılmış, kamu bankaları ticari kredilerde ve konut kredisi paketlerinde faiz indirimi yapmışlardı. Kamu bankaları ilk faiz indirimi ile konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1,37 seviyesineden yüzde 1,29 seviyesine çekerken, ikinci indirimde ise sıfır konutlara özel yüzde 1,20 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlamaya başlamıştı. 

BANKALAR FAİZ DÜŞÜRDÜ MÜ, BANKA FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrasında gözler bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarına çevrilirken konu hakkında bir değerlendirmede Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu tarafından yapıldı. Kozanoğlu yapmış olduğu açıklamasında bu koşullarda hiçbir bankanın düşük faizli kredi vermeye yanaşmayacağını iddia ederek olayın birde sınıfsal boyutu olduğunu söyledi. 

kredi faiz oranları düşecek mi-1

Kozanoğlu üşük faizli krediler şirketlere verilirken, düşük ve orta gelirlilerin başvurduğu ihtiyaç kredileri ve kredi kartlarında, aksine 'makro ihtiyati' önlemler adı altında borçlanma zorlaştırılıyor. Bankaların temel fon kaynağı mevduatların faizlerinin de düşük tutulması isteniyor. Bu durum haliyle döviz ikamesini, yani dolar, euro tutmayı teşvik ediyor. Gerçek kişilerin şu anda 145 milyar dolar mevduatı var ve bu kesimin serveti Eylülden bu yana, faiz zorlamasıyla 580 milyar lira artmış durumda" diyerek bu ortamda faiz oranlarında düşüşün zor olduğuna dikkat çekti. 

banka faizleri düşer mi

2022 DE KREDİ FAİZLERİ NE OLUR, DÜŞECEK Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Eylül ayından bu yana enflasyon rakamlarının yükseldiğini belirten Kozanoğlu, bu gidişle enflasyonun yüzde 30 seviyesine ulaşabileceğini belirterek çok sert geçecek bir kışın bizi beklediği öngörüsünde bulundu. Türkiye'de sadece ekonomik değil toplumsal da bir kriz yaşandığını belirten Kozanoğlu yakın bir tarihte bu koşullarda bankaların kredi faiz oranları için ciddi bir faiz indirimi hamlesinin zor olduğunu dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@