Ünlü Ekonomist Canlı Yayında Ankara'dan Duyum Aldım Diyerek Asgari Ücret Zammını Açıkladı!

Milyonların merak ettiği asgari ücret zammı ile alakalı olarak Ankara'dan duyum aldım diyen Ekonomist Erdal Özen rakam vererek açıklama yaptı.

Finans 01.12.2021 - 03:39 01.12.2021 - 03:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca vatandaş asgari ücretin ne kadar olacağına dair büyük bir merak yaşıyor. Bugün Çalışma Bakanlığı'nın yönetiminde Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelere başlıyor. Ekonomist Erdal Özel ise katıldığı televizyon programında çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Asgari ücretin ne kadar olacağına dair Ankara'dan duyum aldığını söyleyen Erdal Özel, net bir rakam verdi.

ASGARİ ÜCRET 4.100 TL OLACAK İDDİASI!

Asgari ücrette ciddi düşüşler olduğunu söyleyen Erdal Özel, "2015 yılında 526 dolara karşılık gelen asgari ücret şu anda 250 doların aşağısına geriledi. Bundan dolayı asgari ücrete ciddi bir zam yapılması gerekiyor. benim Ankara'dan sağlam kaynaklardan aldığım duyumlara göre asgari ücret 2022 yılında 4.100 TL olacak. Bu rakamın doğru çıkıp çıkmayacağını Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalarının sonunda belli olacak. Ancak bu bilgiye ben çok güveniyorum." dedi.

ALTIN VE DOLAR HESABIYLA ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Asgari ücretin 4.100 TL olmasına dair iddiasını gerekçelendiren Erdal Özel, "Geçtiğimiz yılın asgari ücret rakamına baktığımızda 130 dolarlık bir gerileme olmuş. Altın hesabında ise 2 gram altınlık düşüş olmuş. 4.100 TL rakamı TÜFE için gerçekçi olabilir. Ancak altın ve dolar hesabı yapılacaksa asgari ücret en az 5.000 TL olmalıdır. Kişisel düşüncem bu şekilde bir hesaplama yapılmayacağı şeklindedir." ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA VERGİ DESTEĞİ!

Asgari ücretin çok hassas bir terazisi olduğunu söyleyen Erdal Özel, "Çalışanların alım güçlerini arttırırken üreticiyi de üretimden vazgeçirmemek gerekir. Asgari ücrete zam yaparken işveren de batırılmamalı. Bunun da yolu vergi ile alakalı düzenlemeler yapmak ve asgari ücretten alınan vergilerin en azından bir kısmından feragat etmektir. Vergi indirimi yapılabilir, vergiden tamamen vazgeçilebilir. Aksi durumda asgari ücrert zammı istihdam kayıplarını beraberinde getirir." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@