Ünlü Ekonomist Dolar 30 Lira Olacak Demişti! Dolarda Yükseliş Devam Ediyor!

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer dikkat çeken dolar kuru tahminleri ile yeniden gündem olmayı başardı. Dolar kurunda sert hareketlilik devam ediyor!

Finans 10.05.2022 - 17:56 10.05.2022 - 17:57 Duygu Dilan Duman

Dolar kurunda son yılların en sert hareketleri görülmeye devam ediyor. TL’nin yabancı paralar karşısında yaşadığı değer kaybının arttığı son döneme ilişkin değerlendirmelerde bulunan birçok uzman ise isabetli tahminleri ile dikkat çekti. Doların daha önceki açıklamalarında 30 lira olacağını söyleyen Selçuk Geçer, sonraki tahminlerinde kısa vadeli hedeflerini düşürmüştü. Dolar/TL ise yeni haftaya 15 lira seviyesinde devam ediyor.

Selçuk Geçer’den Dolar Tahmini!

Piyasalara ilişkin isabetli tahminleri ile geniş bir kitle tarafından takip edilen Selçuk Geçer, Mayıs ayının ilk günlerinde ‘’dolar 22 kaçınılmaz, dolar 17 her an’’ şeklinde bir paylaşımda bulunmuştu. Resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımdan yaklaşık bir hafta sonra 15 lira seviyelerine ulaşan dolar/TL, Selçuk Geçer’in tahmininin yeniden gündem olmasını sağladı. Geçtiğimiz Aralık ayından itibaren hükümet müdahalesine rağmen yükselişini sürdüren dolar/TL’de gidişat ise merak ediliyor.

Yatırım Bankalarından Dolar İçin Kritik Uyarı!

mb-dolar-tahmini-8-mayıs

15 lira seviyesini görmesinin ardından piyasalarda yeniden endişe yaratan dolar hakkında yatırım bankalarından önemli değerlendirmeler geldi. FED’in faiz artırımına ilişkin sıkılaşma döngüsünde para birimi dolar karşısında zayıflayan diğer ekonomilerin enflasyonla mücadele etmek için ters kur savaşları başlatabilecekleri ifade edildi. TD Securites ve Goldman Sachs tarafından yapılan benzer açıklamalara göre dolar endeksi 103 – 104 bandındaki seyrinin hala 20 yılın zirvesinde olduğu ifade edildi. Westpac foreks analistleri ise dolar endeksine 107 düzeylerinde test aşamasına geçilebileceği yönünde görüş bildirdiği kaydedildi.

Dolar/TL Ne Kadar?

10 Mayıs 2022 Salı günü itibariyle haftanın ikinci işlem gününde dolar/TL’de sert hareketler görülmeye devam ediyor. Haftanın ilk işlem gününde 15 lira seviyesini aşarak yeni bir harekete başlayan dolar/TL, uzun bir süre 14 lira bandında kalmasının ardından tekrardan hareketlendi. 21 Aralık’tan itibaren uygulanan kur korumalı TL sistemi ile 13 lira ardından da 14 lira bandında kalan doların yeniden yükselişi ise dikkat çekiyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@