Ünlü ekonomist enflasyon hesaplaması yaparak 2023'te 1 dolar kaç TL olacak açıkladı!

Dolar kurundaki yükseliş devam ederken ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyurt, 2023 dolar tahminini açıkladı. Zelyurt, 'mantıklı olan bu rakam' diyerek rakam verdi.

Finans 17.06.2022 - 16:17 17.06.2022 - 16:17 Büşra Uluşen

Ekonomistlerin daha önce yaptığı dolar tahminleri, bugünkü halini doğrular vaziyette 17,30 TL seviyelerine geldi. Merkez Bankası'ndan gelen müdahaleler ve son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın gelire endeksli senet sistemi sonrasında dolar düşmedi, aksine hızını artırarak yükselişini sürdürdü. 

Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyurt, meslektaşı Remzi Özdemir ile birlikte dolar kurunun dünü, bugünü ve geleceği hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. 

2023'te 1 dolar kaç TL olacak açıkladı!

Ekonomist Evren Devrim Zelyurt, Londra merkezli bir araştırma kuruluşu olan Capital Economics'in Türk lirası hakkında kullandığı ifadeleri hatırlatarak, İngilizlerin Türk lirasında son zamanlarda artan değer kaybının daha hızlı bir şekilde devam edeceği beklentisinde olduklarını söyledi. 

dolar1-1

Bu araştırma kuruluşunun daha önce 2022 yıl sonu dolar kuru tahminini 18 TL olarak açıklamışken şu an bir güncelleme yaparak tahminlerini 24 TL'ye çıkardıklarını ifade etti. Zelyurt, dolar kurunda kendi tahminini açıklayarak 2023 yılında 1 doların 26 TL'ye yükseleceğini belirtti. Bu rakamların artık sürpriz değil mantıklı ve beklenen bir rakam olduğunu da sözlerine ekledi. 

Bu rakamın üzerine en az 9 TL daha!

Bu tahminini rasgele değil, hesaplamalara dayanarak yaptığını belirterek; Türkiye'de ortalama enflasyonu yüzde 65 olarak aldığında, ABD'de de yüzde 10 aldığında aradaki enflasyon farkının en az yüzde 55 olduğunu belirtti. Bu durumda Türk lirasının dolar karşısında en az yüzde 55 değer kaybetmesi gerektiğini vurgulayarak, şu anki kurun 17 TL seviyesinde olmasının gerçekci olmadığını söyledi.

evren devrim dolar

Zelyurt, şu anki dolar kurunun en az 9,03 TL daha enflasyon farkı katıldığındaki hali gibi yani 26 TL olması gerektiğini ifade etti. Yatırım tavsiyesi vermediğinin altını çizen Zelyurt, doların 26 TL'ye doğru hızla gittiğini de söylemekten geri durmadı. 

Merkez Bankası da dolar tahminini yükseltti

Merkez Bankası tarafından açıklanan Piyasa Katılımcıları Anketinde, yıl sonu için TÜFE beklentisi bir önceki anket dönemine göre yaklaşık 6,5 puan artış gösterdi. Merkez Bankası'nın bir önceki aya göre tahminleri yükselirken, dolar / TL'nin yıl sonu beklentisinin 18,89 TL olduğu ifade edildi. 12 ay sonrası dolar TL beklentisi ise 18,47'den 20.70 TL'ye yükseldi. 

dolar2-9

Editör Notu: Haberimizde yer alan dolar yorumları yatırım tavsiyesi niteliği taşımamakta olup, yalnızca görüşler doğrultusunda haberleştirilmiştir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@