Ünlü Ekonomist Evren Devrim Zelyut Tehlike Çanları Çalıyor Diyerek Altın Ve Dolar Kuru Yeni Tahminlerini Açıkladı!

Ekonomist Evren Devrim Zelyut yeni ekonomi değerlendirmesinde çarpıcı yorumlarda bulundu. Ekonomist Evren Devrim Zelyut'tan altın, dolar ve konut analizleri...

Finans 16.09.2021 - 09:29 16.09.2021 - 09:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde meydana gelen gelen gelişmeleri yorumlayan ekonomist Evren Devrim Zelyut önemli değerlendirmeler yaptı. Konut fiyatları hakkında çarpıcı bilgiler veren Evren Devrim Zelyut ayrıca altın ve dolar kuru tahminlerinde de bulundu. 

DAR VE ORTA GELİRLİLERİN KONUT SATIN ALMALARI İMKANSIZ HALE GELDİ

Dar ve orta gelirli ailelerin ev sahibi olmalarının artık imkansız hale geldiğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dar ve orta gelirli ailelerin neden konut alamayacağının TÜİK raporlarını herkes gördü. İnşaat maliyet endekslerinin ne kadar arttığını gördük. Bir yıl içerisinde yüzde 40'a yakın maliyet artışı olmuş. Bir ev alma planı olan dar ve orta gelirli ailelerin  inşaat maliyetlerinden dolayı ev almaları imkansız hale geldi. 

Türkiye'de konuta olan talep düşmüyor. Bu da konut fiyatlarındaki artışta kalıcılığı sağlıyor. Salgında bir karantina süreci oldu. O dönem hayat durmuştu. O hayat yeniden başladığında konuta olan talep meydana geldi. Barınma ihtiyaçları burada etkili oluyor. Türkiye'de bir de konut ana yatırım haline geldi.” dedi.

KONUTUN KATMA DEĞER YARATMA ŞANSI KALMADI

Konut satın almanın kar getirme imkanının kalmadığını söyleyen Evren Devrim Zelyut, “İnşaat maliyetlerindeki artışlardan sadece vatandaşlar değil inşaatçılar da şikayet ediyorlar. Türkiye'de inşaat sektöründen milli gelir yaratılamıyor. Bu model çöktü. Konutların katma değer yaratma şansı kalmadı. Konut bir ihtiyaçtır ve ev alınacaksa beklenmemeli hemen alınmalıdır. Ancak bu hiç evi olmayanlar için geçerli bir durumdur. Ancak evi olanlar ikinci konutu alsınlar diyemem.” ifadelerini kullandı.

dolar-yorumlari

ONS ALTIN TAHMİNİ

Ons altın fiyatı hakkında analizini ve tahminini açıklayan Evren Devrim Zelyut, “Ons altında teknik olarak benim beklentimin temelinde 1.800 dolar seviyesi var. Bu seviyenin altında kalındıkça ons altının fiyat yükseltmesinin imkanı pek yok. Ancak 1.800 dolar seviyesi geçilirse o zaman 1.834 Dolar ve 1.870 Dolar seviyeleri hedef haline gelecek. ABD Merkez Bankası (FED) salgın döneminde bollaştırdıkları varlık alımlarını geri çekecekler. Bu da altının moralini bozuyor. Altında geçen yılki sert hareketleri kimse beklemesin.

Altında bana göre strateji farklı olmalı. Ons altın fiyatı 1.750 Dolara yaklaştıkça kademeli olarak alım yapılmalı. Eğer altın 1.850 Dolar ve üzerine geçilirse alımı yapılan altınlar satılmalı. Kesinlikle  FED'in söylemleri takip edilmeli. Altın fiyatlarına bu söylemler yön vermektedir. Eğer FED varlık alımlarını sert şekilde geri çekip faiz artırımı yaparsa altını 1.750 dolar seviyesinde de tutamazsınız daha da düşer. Nihayetinde ben altında sert yükselişler beklemiyorum.” şeklinde konuştu.

altın-1

DOLAR KURU KAÇ TL OLUR?

Dolar kuru hakkında da değerlendirmesini paylaşan Evren Devrim Zelyut, “Türkiye'de piyasalar durmuş durumda. Bunun için de yeni bir kredi pompalaması gerekiyor. Bundan dolayı da faiz indirimi yapılacak ancak bu iş dolar kurunu vuracak. Enflasyon yükselmeye devam edecek. Negatif reel mevduat faizi, enflasyon baskısı ve düşük güven dolarizasyonu arttıracak ve dolar kuru yükselecek. Dolar kuru 8,30 TL iler 8,50 TL arasında gezinmeye devam edecek. Ancak 8 50 TL seviyesi geçilirse dolar kurunu 8,70 TL'ye çıkmış bulabiliriz.” dedi. 

Not: Haberimizde geçen ifadeler ilgili ekonomistin kişisel değerlendirmeleridir. Bu yorumlara bakılarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@