Ünlü Ekonomist İslam Memiş'ten Emlak Piyasası Yorumu! Konut Ve Kira Fiyatları Yükselmeye Devam Eder Mi?

Türkiye'de konut ve kira yardımlarındaki yükselişlerin devam edip etmeyeceğine dair ünlü ekonomist İslam Memiş'ten çarpıcı açıklamalar geldi. Konut ve kira fiyatları yükselmeye devam edecek mi?

Ünlü Ekonomist İslam Memiş'ten Emlak Piyasası Yorumu! Konut Ve Kira Fiyatları Yükselmeye Devam Eder Mi?

Türkiye'de gayrimenkul piyasasında 2021 yılında en önemli konulardan birisi yüksek fiyatlar oldu. İnşaat maliyetlerindeki yükselişler gerekçe gösterilerek konutların hem satış fiyatları hem de kira fiyatlarında önemli artışlar meydana geldi. Konut satın almak zor bir hasle gelirken çok sayıda vatandaş konut satın alma konusundaki taleplerini ertelemek zorunda kaldılar.

Son dönemlerde ise konut kiralarının fiyatlarında da önlenemez yükselişler gözlemlenmeye başlandı. Oldukça büyük bir talep ile karşılaşan kiralık konutlar fiyat artışı olarak vatandaşlara yansımaya başladı. Üstelik yüksek fiyatlara rağmen kiralık konut bulmak da çok zor bir hale geldi.

EMLAK FİYATLARI BALON DİYENLER YANILDI

Gayrimenkul sektöründe yaşanan bu gelişmeleri ünlü ekonomist İslam Memiş yorumlayarak çok çarpıcı noktalara dikkat çekti. Emlak fiyatlarının balon olduğunu söyleyenlere uzun zamandır karşı çıktığını ifade eden İslam Memiş, “Emlak fiyatlarında bir gerileme olmayacağını düşündüğümü daha önce ifade etmiştim. Hatta bu fiyat artışlarının balon olduğunu söyleyenlere de karşı çıkmıştım.

Konutların hem satış fiyatlarının hem de kira fiyatlarının artmaya devam edeceğini, bunun maliyet ve talep dengeleri ile ilgili olduğunu üzerine basa basa vurgulamıştım.” dedi.

KÜÇÜK EVLER SATIN ALINMALI

Gayrimenkul sektörüne ilişkin değerlendirmelerini sürdüren İslam Memiş, “Yatırım amacıyla konut satın almak isteyenler küresel göçleri dikkate almalılar. Bunun için de büyük evlerin değil küçük evlerin satın alınması gerekiyor. Kira geliri elde etmek isteyenler küçük evlere yatırım yaparak daha faydalı bir yatırım yapabilirler.” ifadelerini kullandı.

konut kira fiyatları artar mı yükselir mi

Türkiye'nin düzensiz göç hareketine maruz kalmasının emlak sektörünü etkilediğini söyleyen İslam Memiş, “Düzensiz göç hareketine ilişkin olarak bir emlak gerçeği var. Ancak bunu Suriyeli veya Afgan göçmen noktasına sıkıştırırsak yanılırız. Türkiye'de yabancı uyruklu olan ve alt, orta ve yüksek gelir sınıfında bulunan çok sayıda insan yaşamakta.” dedi.

KİRALAR NEDEN ARTMAYA DEVAM EDECEK

Yabancı uyruklu insanların Türkiye'de rahatlıkla ev satın alabildiklerini söyleyen İslam Memiş, “Resmi rakamlar bilinmese de Türkiye'de 5 milyondan fazla kalıcı göçmen olduğu söyleniyor. En çok kira artışlarının olduğu iller ise Diyarbakır, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mersin olarak açıklandı.

Diyarbakır'da kiralar yüzde 64,2, Mersin'de kiralar yüzde 61,8 ve Şanlıurfa'da kiralar yüzde 43,1 oranında arttı. Bu illerde kiralık ev bulmak çok zor bir hale geldi. Şimdi bu yüksek kira ortamında bir de uzaktan çalışmanın ortadan kalkmaya başlaması ve okulların açılması eklenince kiraların artacağını net şekilde görebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

BARINMAK İÇİN KONUT SATIN ALACAKLAR BEKLEMESİN

Konut satın almak isteyenlere yönelik açıklama yapan İslam Memiş, “İnsanlar oturacakları bir konut satın alacaklarsa bunun için beklemelerine gerek yok. Kredi oranlarının düşmasini beklerken ruhsat, maliyet ve işçilik gibi kalemler üzerinden fiyat artışlarına maruz kalacaklar. Ancak yatırım amacıyla konut satın alınacaksa o yönde de kişisel tercihim küçük evler olur.

Genç nesilin çokluğu, yalnızlaşan toplum, küresel göç, maliyet artışı gibi gelişmeler küçük evlere yatırım yapanların geri dönüşümüğ daha erken sağlayabileceklerini gösteriyor.

Emlak satın almak istediğimde borçlanmayı kesinlikle altın veya döviz üzerinden yapmayı önermiyorum. Gelirime bakarım ve uzun vadede borçlanırım. Kira geliri elde ediyorsam da onu altına çevirip ona göre mukayese yapar yatırım hesaplamalarımı sürdürürüm.” ifadelerini kullandı.

KONUT SATIŞ FİYATLARI VE KİRALAR YÜKSELECEK Mİ?

Konut satın alacaklara tavsiyeler veren İslam Memiş, “Ucuz diyerek bir ev satın alacaksam bodrum kat almam. Çünkü İklim değişikliği sürecek ve su baskınları ile karşı karşıya kalabileceğiz. Emlak fiyatları aylık yüzde 2 oranında artışını sürmeye devam edecek. Emlak veya kira fiyatlarının düşmesini bekleyecek olanlar boşa beklerler. Bu fiyatlar asla düşmeyecek.” dedi.

SONRAKİ HABER