Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez Açıkladı: Yükselen Ev Fiyatlarına Rağmen Konut Satışları Neden Arttı?

Ev fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken konut satış rakamlarının da artması büyük şaşkınlık yaratmıştı. Konut satışları neden arttı,

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez Açıkladı: Yükselen Ev Fiyatlarına Rağmen Konut Satışları Neden Arttı?

Pandemi döneminde rekor üzerine rekor kıran konut fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken konut satış rakamlarında da yükseliş yaşanması vatandaşı şaşırtmıştı. Yükselen konut fiyatları nedeni ile satışların da düşmesi beklenirken TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son konut satış rakamları istatistikleri de beklentilerin üzerinde çıktı.

TÜİK tarafından açıklanan son rakamlara göre Türkiye genelinde 2021 yılında 1 milyon 491 bin 856 konutun satışı gerçekleşti. Konut satış rakamları 2021 senesinde bir önceki seneye oranla nispeten küçük bir düşüş gösterse de Aralık ayında bir önceki yıla oranla yüzde 113,7 oranında artış göstererek büyük bir rekora imza atmıştı.

KONUT SATIŞLARI NEDEN ARTTI?

Konut satış rakamlarını değerlendiren ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez ev fiyatlarında yaşanan yükselişe rağmen satış rakamlarının düşmemesini hükümetin yapmış olduğu faiz indirimlerine bağladı. Bu durumu enflasyon ve faiz ile açıklayan Mahfi Eğilmez Türk Lirası'nın büyük bir hızla değer kaybettiğini, ithal girdiler ile beraber üretim maliyetlerinin arttığını, bunu da konut fiyatlarına zam olarak yansıdığını dile getirdi.

konut fiyatları neden arttı-1

Mevduat faizinin enflasyon rakamlarının altında kaldığını belirten Mahfi Eğilmez "Bu durumda insanlar mevduat yaparak ya da paralarını devlet tahviline yatırarak zarara uğramaktansa fiyatı sürekli artan konutlara yönelmeyi tercih ediyorlar.

Elinde parası olanlara ek olarak parası olmayanlar da yine aynı şekilde artan fiyatlardan ileride yarar elde etmeyi hedefleyerek kredi kullanıp konut almayı seçiyorlar" diyerek konuta yatırım yapmak isteyen kişilerin sayısında artış olduğunu, dolayısı ile de artan talep ile konut satış rakamlarının arttığını dile getirdi.

Ekonomiyi büyütmenin en kolay yolunun konut üretip satmaktan geçtiğini iddia eden Mahfi Eğilmez Merkez Bankası'nın faizlerini düşürmesinin de nedeninin bu olduğunu söyledi.

SONRAKİ HABER