Ünlü Ekonomist Özgür Demirtaş Maalesef Haklı Çıkacağım Diyerek Asgari Ücret Zammı Tahminini Açıkladı

Asgari ücret zammının ne kadar olacağına dair büyük bir merak yaşanırken ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan çok çarpıcı bir asgari ücret yorumu geldi. Asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Finans 13.12.2021 - 23:41 13.12.2021 - 23:41 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca çalışan bir türlü açıklanmayan asgari ücret zammına ilişkin büyük bir merak yaşıyor. Bu konuda ortaya çok çeşitli fikirler ve yorumlar atılsa ve kulislerde bazı zam miktarları konuşulsa da en çarpıcı yorumu her dediği çıkan ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş yaptı. Asgari ücret zammına ilişkin rakam tahmini veren Özgür Demirtaş ardından meydana gelecek gelişmelere dair düşüncesini açıkladı.

ASGARİ ÜCRET 4.000 TL'NİN ÜZERİNDE OLUR!

Asgari ücretin ne kadar olacağına dair tahminini açıklayan Özgür Demirtaş, "Tahminlerime göre asgari ücret için 4.000 TL'nin üzerinde bir miktar belirlenir. Bu zammın tanıtımı da çok büyük bir zam yapıldı denilerek yapılır. Bazo ekonomi ve finans bilmeyen asgari ücretliler bu yapılan zamma ilk önce oldukça sevinirler." dedi.

ASGARİ ÜCRET YÜKSELDİKTEN SONRA NE OLACAK?

Asgari ücret zammına sevinenlerin madalyonun asıl yüzü ile sonradan tanışacaklarını söyleyen Özgür Demirtaş, "Asgari ücret 4.000 TL'nin üzerine çıktı diye sevinenler zamlı maaşlarını aldıktan sonra gıda ürünleri almaya giderler. Ocak ve Şubat ayı gibi gıda ürünlerinin fiyatları adeta uçuşa geçer. Sonrasında bir hesaplama yaparlar ki 2 yıl önce 2.000 TL maaşları ile çok daha fazlasını alabildiklerini görecekler. Maaşlarında artış meydana gelmiş ama alım güçleri çakılmış ve dibe vurmuş. Keşke ben haksız çıksam ama maalesef haklı çıkan taraf ben olacağım." ifadelerini kullandı.

özgür demirtaş asgari ücret yorumu

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücret zammına ilişkin en çok merak edilen konu ne zaman açıklanacağı oldu. Ancak bu konuda büyük bir belirsizlik yaşanıyor. Normal planlamaya göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu 13 Aralık Pazartesi günü toplanarak asgari ücret zammı ile alakalı nihai kararı verecekti. Ancak bu konuda yapılması planlanan toplantı gerekçe gösterilmeden ertelendi. yeni toplantının ise ne zaman yapılacağına dair açıklamada bulunulmadı. 14 Aralık Salı günü bu toplantıya dair gelişmeler yakından takip edilmeye devam edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@