Ünlü Ekonomist Rakamlarla Açıkladı: Konut Fiyatlarını Yabancılar Değil, Demir, Çimento Zamları Yükselti!

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeni ile yabancılara konut satışı yeniden tartışma konusu olurken ünlü ekonomist Alaattin Aktaş yaşanan yükselişin ana nedenini açıkladı.

Emlak Haberleri 13.04.2022 - 11:47 13.04.2022 - 11:47 Gülcan Özer

İnşaat sektörü bir süredir çimento ve demir fiyatlarına gelen zamlarla mücadele etmeye devam ederken yaşanan yükseliş konut fiyatlarına zam olarak yansımıştı. Bir yandan inşaat malzemelerine gelen rekor zam bir yandan da bu zamlar nedeni ile müteahhitlerin konut üretimini azaltması ile ev fiyatları hızlı bir şekilde yükselmiş, Türkiye dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olarak ilk sırada yer almıştı. 

Konut fiyatlarında yaşanan artışlar tüm ülkede gündem olmaya devam ederken yaşanan yükseliş en çok yabancılara konut satışına bağlanıyordu. Yabancıların yoğun konut alımları nedeni ile fiyatlarına yükseldiği, bu nedenle satılık ve boş kiralık ev bulmanın da zorlaştığı iddia ediliyordu. Konu hakkında bir değerlendirmede Dünya Gazetesi Yazarı Alaattin Aktaş tarafından yapıldı. 

KONUT FİYATLARI NEDEN ARTTI, YABANCILARA KONUT SATIŞI EV FİYATLARINI ETKİLİYOR MU?

İddiaları köşesine taşıyan Dünya Gazetesi Yazarı Alaattin Aktaş, konut fiyatlarının yabancıların arttırdığının sanılmasının büyük bir yanılgıdan ibaret olduğunu belirterek yabancıya konut satışının hiç bir dönemde toplam konut satış rakamlarının yüzde 5'ini bile bulmadığını söyledi. Aktaş yazısında konut fiyatlarının bu kadar hızlı yükselmesinin temel nedeninin maliyet artışı olduğunu söyledi. 

TÜİK tarafında açıklanan inşaat maliyet endeksi rakamlarına göre son 1 senede yaşanan artışın yüzde 90 seviyesinin bile üzerine çıktığını belirten Aktaş konut fiyatlarında şu anda hem talebin hem de fiyatların yüksek olduğunu belirterek inşaat malzemelerine gelen zamların önüne geçilemediği ve maliyet endeksinde düşüş yaşanmadığı sürece uçuşa geçen ev fiyatlarının düşmeyeceğini söyledi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@