Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, Dolar Kuru 15 TL Olur Mu Sorusuna Cevap Verdi

Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendiren ekonomist Selçuk Geçer, analizinde çok çarpıcı detaylara değindi. Selçuk Geçer dolar kuru hakkında son fiyat tahminini de açıkladı.

Finans 08.11.2021 - 22:43 08.11.2021 - 22:43 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi ile alakalı olarak yaşanan sıcak gelişmeler çok yakından takip ediliyor. Bu gelişmeleri yorumlayan ekonomistler de ileriye dönük öçngörüleri ile vatandaşlara yol gösteriyorlar. Bu ekonomistlerin içerisinde Selçuk Geçer de yer alıyor. Selçuk Geçer yapyığı son dolar yorumu ile yine büyük ses getirdi. 

YOKSULLAŞARAK BÜYÜME

Türkiye ekonomisine dair değerlendirmeler yapan Selçuk Geçer, “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından yayınlanan raporda Merkez Bankası'nın kafa karıştırıcı politikası Türkiye'de büyümeye zarar veriyor diyor. Hatta beklendiği gibi bir büyüme olmayabilir iddiasında bulunuyorlar. Buna hak veriyorum. Türkiye'de büyüme ile kalkınma arasındaki ayrım yapılamıyor. İthal ederek, tüketecerek yüzde 20 de yüzde 50 de büyürsünüz. Ancak bunun işsizliğe bir katkısı olmaz, insanların refahına bir müdahalesi olsun. Lafla büyürsünüz. Yoksullaşarak büyürsünüz.” dedi.

FAİZ İNDİRİMLERİ FAKİRİ DAHA DA FAKİRLEŞTİRDİ

Faiz indirimlerinin vatandaşlara olumlu yansımadığını söyleyen Selçuk Geçer, “Bir başka analiz de Uluslararası Bloomberg'ten geldi. Faiz indirimleri insanların daha çok fakirleşmesini ve zenginin de daha fazla zenginleşmesini sağlıyor. Faiz indirimi vatandaşlara yaramıyor. Faiz indirildikçe enflasyon yukarıya doğru gidiyor, dolar kuru yükseliyor, insanların satın alma güçleri azalıyor. Fakir daha fakirleşiyor, zengin daha zenginleşiyor. Gayrimenkul sektörünün zenginleri de paralarına para katıyor.” ifadelerini kullandı.

ENFLASYONUN DURMASI MÜMKÜN DEĞİL

Türkiye ekonomisi için enflasyon yorumu da yapan Selçuk Geçer, “Türkiye'ede enflasyonun durması mümkün değil. Üretim yapmadıkça enflasyonu indiremezsiniz. Hormanlu büyüme var. İşsizlik büyük sorun olmaya devam ediyor. Dolar kuru neden düşüyor diyorlar. Türkiye ekonomisi yönetilmiyor da ondan düşüyor. Ekonomik sorunların var, faiz politikaların gerçekçi değil, üretmiyor ithal ediyorsun kur çıkmasın da ne yapsın. Dolar kuru kırıla kırıla yükselecek.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU İÇİN YENİ TAHMİN

Dolar kuru için tahminini açıklayan Selçuk Geçer, “Dolar kurunda 9,70 TL seviyelerinde bir fiyatlama takip ediliyor. Daha önce de söylediğim gibi emin adımlarla 10,50 TL'ye doğru gidiyor. Dolar kuru 9,60 TL'nin altını zorlayamıyor bile. Bunun için de 9,95 TL'ye kadar yükseliş devam eder ve orada biraz bekleyip sıçrama tahtası oluşturduktan sonra 10,50 TL'ye doğru yol alır. Bir başka senaryo da dola rkurunun 9,30 TL'ye düşmesi mümkün olabilir. Ancak dolar kurunun kalıcı olarak düşmesinin imkanı yok. Oraya kadar gerileyen dolar kuru yay gibi gerilir ve 9,95 TL'de soluklanmadan 10,50 TL'ye doğru çok sert şekilde yeniden yükselir.” dedi.

DOLAR KURU 15 TL OLUR MU?

Dolar kurunun 15 TL olmasının imkansız olmadığını söyleyen Selçuk Geçer, “ Dolar kuru konusunda öngörülerde bulunmak çok mümkün olamayabiliyor. Özellikle de Türkiye gibi kırılgan ekonomilerde ne olacağını tahmin etmek oldukça büyük kabiliyet gerektiriyor. Yarın öbür gün Türkiye ekonomisindeki kırılganlıklar daha da artarsa bir sabah kalktığınızda dolar kurunu 15 TL'den görebilirsiniz.” açıklamasını yaptı.

Not: Haberimizde yer alan ekonomik değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlar tek kaynak alınarak yatırım kararı verilmemelidir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@