Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer Dolar Kuru 18 TL İddiasında Bulunup Yıl Sonu Tahminini Açıkladı!

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer dolar kuru hakkında çarpıcı bir değerlendirme yaparak piyasada kurun 18 TL olduğunu iddia etti. Peki dolar kuru ne kadar olacak? Dolar kuru yükselir mi?

Finans 17.01.2022 - 22:41 17.01.2022 - 22:41 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden olan Selçuk Geçer yeni bir analizi ile yine gündem belirledi. Dolar kuruna ilişkin değerlendirme yapan Selçuk Geçer çok çarpıcı bir noktaya dikkat çekti. Piyasadaki dolar kuru ile gerçekteki dolar kuru arasında fark olduğunu iddia eden Selçuk Geçer kurun aslında piyasada en az 18 TL olduğunu söyledi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Merkez Bankası'nın bu hafta açıklayacağı faiz kararına dikkat çeken Selçuk Geçer, "Bu hafta Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklanacak ve bu çok önemli olacak. Piyasa beklentisine göre faizler sabit tutulacak. Gerçi sabit tutulmasa ne fark eder. Bu oluşan piyasayı faizle kontrol edebilme aşamasını geçtik. Merkez Bankası bundan sonra artık kamu bankaları üzerinden dolara müdahale ediyorlar. Dolar kurunu bu şekilde 13,40 TL seviyesine kadar çekebiliyorlar. Hatta bu seviyede dolar kurunu tutabilirlerse bu büyük başarıdır." dedi.

DOLAR KURU YIL ORTASINDA 20 TL, YIL SONUNDA 26 TL OLUR

Dolar kurunun 18 TL olduğu iddiasında bulunan Selçuk Geçer, "İddia ediyorum dolar kuru en az 18 TL'dir. Türkiye'de iki tane dolar kuru oluştu. Birincisi döviz kurları listesinde gördüğünüz dolar kurudur. Diğeri ise markette, pazarda gördüğünüz dolar kurudur. Benim bu ikincisinde gördüğüm dolar kuru en az 18 TL'den başlayıp 26 TL'ye kadar çıkıyor. Konut sektöründe 1 doların 26 TL olduğunu görüyoruz. Bunu neden söylüyorum. Bir ülkede ekranda görülen kur ile piyasadaki kur arasında makas açılırsa gün sonunda ekrandaki kur piyasadaki kur ile eşitlenir. Bugün gördüğünüz 13 TL'lik dolar 18 - 20 TL seviyesine ulaşır. Yıl ortasında 20 TL'nin üzerine çıkarsınız ve yıl sonunda bir de bakarsınız dolar kuru olmuş 26 TL." ifadelerini kullandı.

Ekrandaki kur ile piyasadaki kurun eşitlenmesi halinde olacakları açıklayan Selçuk Geçer, "Ekrandaki 13 TL seviyesindeki dolar kuru piyasa kuruna evrildiğinde enflasyonu tutamazsınız. Şu anda fiyatlamalarda dolar kuru 25 TL'ye göre yapıldı. Yarın eşitleme olunca yine fiyatlar yüzde 50 yükselir. Dolar kuru normal koşullarda 18 TL'ye gidip orada fiyatlansaydı daha az zarar olurdu. Ancak dolar kurunu çok geniş bir bantta fiyatlarsanız reel sektör bunu fırsat bilip fiyatlarla oynar." şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan finansal değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Yatırım yapılırken tek veri olarak kullanmak büyük bir risk barındırmaktadır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@