Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer Kaybedersiniz Diyerek Altın Ve Dolar Kuru İçin Yeni Fiyat Tahminini Açıkladı!

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden Selçuk Geçer yeni hafta öncesinde dolar ve altın yorumlarında bulunarak yeni fiyat tahminlerini açıkladı.

Finans 25.07.2021 - 20:41 25.07.2021 - 20:55 Engin Uzunoğlu

Finans piyasalarında oldukça hareketli bir süreç yaşanbmaya devam ediyor. Türkiye'de ise Kurban Bayramı sonrasında bir süreli,k aranın ardından açılacak piyasaların ne şekilde yön alacağı merak ediliyor. 

DOLARA VE ALTINA YÖNELME VAR!

Türkiye'de piyasaların açılmasına saatler kale ünlü ekonomist Selçuk Geçer piyasa analizleri yaptı. Selçuk Geçer, delta varyanıyan dikkat çekerek, “Delta varyantı dünyada etkili olmaya başladı. Ekonomiler tekrar kapanabilir mi endişesi hafiften kendisini hissettiriyor. Buna bağlı olarak riskli varlıklardan bir kaçış var. Dolara ve altına bir yönelme olduğunu takip ediyoruz. 

Dolar endeksi 92 puanın üzerine çıkarak 93 puanı zorlamaya başladı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 1,26 seviyesine kadar düştü. Bu düşüş tamamen yoğun talep nedeniyle meydana geldi. Dolara olan güven nedeniyle yatırımcıların sığınağı tahvil faizleri oluyor.” dedi.

BÜYÜME VERİLERİNE DİKKAT!

Yeni haftada gerçekleşecek veri akışlarına dikkat çeken Selçuk Geçer, “Dünya genelinde enflasyon konuşuluyor. Devletlere göre bu enflasyon kalıcı olmayacak. Ancak bazı uzmanlara göre bu enflasyıon kalıcı olacak ve merkez bankaları istemeseler de varlık alımlarını azaltıp faizleri arttırmak zorunda kalacaklar. 

Bu hafta önemli veri akışları meydana gelecek. Ancak bu veri akışları Türkiye'de büyük dalgalanmalara neden olmayacak. ABD ve Avrupa'da enflasyon ve büyüme verileri açıklanacak. Büyüme verileri Türkiye'yi etkileyebilir. Büyüme verileri beklentilerin üzerinde veya altında olursa piyasalarda hareketlilik yaşanabilir.” ifadelerini kullandı.

dolar kuru fiyat tahmini

DOLAR KURU İÇİN 9 TL TAHMİNİ!

Dolar kuru hakkında değerlendirmesini yapan ve yeni tahminini açıklayan Selçuk Geçer, “Dolar kurunda yatay bir seviye devam ediyor. 8.50 TL ile 8.60 TL arasında fiyatlanma oluyor. Dolar kuru tamamen dolar endeksine bağlı olarak hareket ediyor. Ağustos ayı dolar kuru için çok kritik olacak. 

Ağustos ayında gelecek veriler ve açıklamalar gelişmekte olan ülkelerde dolayısıyla Türkiye'de sert hareketlenmelerin yaşanmasına neden olabilir. Ağustos ayının ortası ile Eylül ayı başında 9 TL'nin üzerine çıkmış bir dolar kuru görebiliriz. 

Merkez Bankası önümüzdeki süreçte faizleri arttırmazsa dolar kurunda sert yükselişleri görebiliriz. Onun için dikkatli olmakta fayda varç Dünyadaki stabil durumda meydana gelecek bu sert yükseliş yatırım hesabı yapanların planlarını bozabilir.” dedi.

ONS ALTIN 1.860 DOLAR ÜZERİNE ÇIKABİLİR!

Altın fiyatları haqkkında da kısa bir değerlendirme yapan Selçuk Geçer şöyle konuştu:

“Yatırımcıların güvenli limanlara kayması ile altın fiyatlarının neden yükselmediği merak konusu oluyor. Çünkü altını etkileyen ve baskılayan başka sebepler var. kripto paralar yükselince altının yeterince yükselmesini engelledi. Ancak altının onsunun 1.800 dolar üzerinde kalması dikkat çekici. Çok hızlı bir şekilde 1.860 doların üzerine çıkan ons altın görebiliriz.”

Not: Haberimizde yer alan finansal değerlendirmeler tamamen ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlar yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Burada yer alan ifadelerden yola çıkarak yatırım kararı verilmemelidir. Buradaki çıkarımlar sizin yatırım riskiniz ile örtüşmeyebilir. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@