Ünlü Ekonomist Tek Tek Açıkladı! Konut Fiyatları Düşer Mi, Şu Anda Ev Alınır Mı, Fiyat Artışları Ne Zaman Hız Kesecek?

Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut son ekonomik gelişmeleri değerlendirerek konut fiyatlarının düşüp düşmeyeceğine dair kapsamlı bir analiz yaptı. Konut fiyatları düşecek mi yoksa yükselecek mi?

Ünlü Ekonomist Tek Tek Açıkladı! Konut Fiyatları Düşer Mi, Şu Anda Ev Alınır Mı, Fiyat Artışları Ne Zaman Hız Kesecek?

Türkiye ekonomisinde çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Konut sektörü ise ülke ekonomisin uzun yıllardır kritik bri vazife gördü. Türkiye ekonomisinin yükselişte olduğu dönemlerde konut sektörü sürekli pozitif bir grafik sergiliyordu. Bugün ise konut fiyatlarına yapılan fahiş zamlar gündemden düşmüyor.

Ünlü Ekonomist Evren Devrim Zelyut son ekonomik gelişmeleri değerlendirerek konut fiyatlarının bundan sonraki seyrine dair çok kritik tespitlerde bulundu. Konut fiyatları yükselir mi yoksa düşer mi? Konut satın almak için beklemek gerekir mi? Konut ihtiyacı olan ve birikimi olanlar ne yapmalı, hemen konut almalı mı?

İNŞAAT MALİYET ENDEKSLERİ FÜZE GİBİ FIRLADI!

İnşaat maliyet endekslerinde meydana gelen yükselişlere dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, "TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksinin yıllıkı değişimi roket gibi yükseliyor. Ekim ayında yüzde 41,93'lük bir artış meydana geldi. İnşaat maliyet endeksinde 2019'un 10. ayı ile 2021'in 10. ayı kıyaslandığında çok korkunç bir artışı görüyoruz. Bina bazında inşaat maliyet endeksinde ise yıllık yüzde 42,13'lük bir artış meydana gelmiş. 2019'un 10. ayında bina bazlı inşaat maliyet endeksinde yüzde 5 seviyelerinde bir artış meydana gelmişti.

İnşaat sektöründeki arkadaşlarımız bu artışların çok daha yüksek olduğunu söyleyebilirler. Biz resmi rapor olması açısından TÜİK rakamlarını baz alıyoruz. İnşaat maliyet endekslerinde bina bazında artışlara baktığımızda bir ayda inşaat malzemelerinde yüzde 5,69, işçilikte ise yüzde 0,98'lik bir artış meydana gelmiş. İnşaat maliyet endekslerinin yukarıya gitmesinin bazı sonuçları olacaktır." dedi.

PARASI OLAN VE İHTİYACI BULUNAN HEMEN KONUT ALSIN!

İhtiyacı olanların konut alımı için beklememeleri gerektiğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, "Konut fiyatları maliyetler açısından oldukça sıkıntılı bir tablo ortaya koyuyor. Dolar kurunun yükseldiği bir ekonomi ikliminde konut fiyatlarının zamlanması kadar doğal bir şey yok. Peki bu süreç nereye kadar devam edecek? Konut sizin için bir ihtiyaçsa ve paranız da varsa sakın konut fiyatlarının düşmesini beklemeyin. Parası olanın konut ihtiyacı varsa mutlaka konutunu almalıdır. Türkiye ekonomisinin yapısal bozuklukları öyle bir anda çözülemeyecek. dolar kuru yükseldikçe de konut fiyatları da artacak. Bundan dolayı konut fiyatlarında kısa ve orta vadede bir düşüş görülemeyecek." ifadelerini kullandı.

konut fiyatları-1

KONUT TALEPLERİ ARTACAK

Konuta olan taleplerin artacağını iddia eden Evren Devrim Zelyut, "Konuta olan talebin artması sermaye piyasalarına duyulan güvensizlikle alakalıdır. İnsanlar Türk lirasının değer kayıplarına karşı kendilerini güven altına almak istiyorlar. Bu yollardan birisi de konut satın almak oluyor. Bundan dolayı konuta olan talep oldukça yüksek seyredebiliyor. Türk lirasının bu değer kayıplarından dolayı konut talepleri önümüzdeki dönemde çok daha fazla artacak." şeklinde konuştu.

İlerleyen aylarda konut taleplerinin neden yüksek seyretmeye devam edeceğini açıklayan Evren Devrim Zelyut, "Hem nüfus artışı hem de nüfus hareketleri konut talebinin yukarıya doğru çekilmesinin devam edeceğini bize gösteriyor. Bu nüfus hareketleri içerisinde doğum, ölüm, boşanma, göç, yurt dışından gelenler, Suriyeliler ve diğer sığınmacıların durumlarını sayabiliriz. Yüksek bir konut talep potansiyeli ile karşılaşmaya devam edeceğimiz muhakkak." dedi.

KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Konut fiyatlarının düşmesinin imkanı olmadığını söyleyen Evren Devrim Zelyut, "Konut fiyatlarında anormal artışlar yaşanabiliyor. Kur artışlarından önce 2 Milyon TL'ye satılan bir ev şimdi 3,5 Milyon TL olmuş. Katlanılabilir seviyenin üzerinde bir fiyat artışı meydana gelmiş. Bu da orta gelir seviyesindeki vatandaşlara hitap eden projeli konutların satışlarında bir gerileme olacağını gösteriyor. Konut piyasası buna bağlı olarak bir durgunluğa maruz kalacak. Ancak bu durgunluk ile konut fiyatları düşecek diye beklenti asla mümkün olmayacak. Orta ve alt kesime satış yapılamamasına rağmen konut fiyatlarının düşmeyeceği bir döneme gireceğiz. İnşaat maliyetleri artarken müteahhit konut fiyatlarını kırarsa iflas eder." ifadelerini kullandı.

KONUT FİYATLARININ YÜKSELİŞ HIZI KESİLECEK!

Konut fiyatlarında yükseliş hızının sınırlı bir dönem kesilebileceğini belirten Evren Devrim Zelyut, "Konutta orta gelirli için bir fırsat olmayacak. Çünkü konut fiyatları gerilemeyecek. FED'in faiz artırma döngüsü yaklaşıyor. Bunun konut piyasalarına etkisi olacak. Küresel piyasalarda dolar geri çekilinde konut fiyatlarında yükselişler hız kesecek. Ancak bu konut fiyatları düşecek anlamına gelmiyor sadece yükseliş hızı kesilecek. " dedi.

SONRAKİ HABER