Ünlü Ekonomist Uyardı Bu Ay Almayan Pişman Olur! Enflasyon Vitesi Artırdı Altın ve Dolar 4 Ayda Patlayacak!

TÜİK'in enflasyon açıklaması sonrasında Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten altın ve dolar yorumu geldi. Memiş, altında son alım fırsatını açıklayarak önümüzdeki 4 ay için uyardı.

Finans 05.04.2022 - 18:01 05.04.2022 - 18:01 Büşra Uluşen

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında piyasadaki gerginlik ve belirsizlik hat safhaya çıktı. Dolar kurundaki baskı devam ederken, gram altın ise yükselişini sürdürüyor. 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, enflasyon rakamları sonrası altında gerçekleşecek senaryoları açıkladı. Daha önce de Mayıs ayı için uyarıda bulunan Memiş, bu kez felaketin hızı arttı ve tahminini yeniledi. 

DOLAR YIL SONUNDA PATLAYACAK!

İslam Memiş, Türkiye'nin gündemini savaştan ya da virüsten ziyade artık enflasyon odaklı olduğunu belirterek, önümüzdeki yılın ortalarına kadar enflasyon rakamlarının yüksek seyrine devam edeceğini söyledi. Enflasyonun yüzde 61 olarak açıklandığını ancak halkın hissettiğinin yüzde 120 seviyelerinde olduğunun altını çizen Memiş, '' Enflasyonla mücadele kolay olmayacak. Enflasyonla mücadelenin daha şeffaf gerçekleşmesi gerekiyor '' dedi.

Dolar kurunun bu günlerde sakinliğini koruduğunu ancak baskılanmanın normal bir durum olmadığına dikkat çekerek bunun bedelinin çok ağır şekilde ödeneceğini söyledi. Dolar kurunun yüksek enflasyona rağmen 14.70 seviyelerinde kalmasının pek de olağan olmadığını ve doların Aralık ayında 17-18 TL'ye yükselebileceğini söyledi.  

altın -1

BU AY ALTIN ALMAYAN YANAR

Gram altının şu an 910-915 TL seviyelerinden işlem gördüğünü anımsatarak, Nisan ayında yeniden 900 TL'nin altına sarkmalar olabileceğini öngördüğünü ifade etti. Ancak gram altındaki bu sarkmanın son alım fırsatı olduğunu yineleyen Memiş, '' Nisan ayında altın alan aldı. Almayan çok büyük bir ziyan içerisinde olacak '' diyerek Mayıs ayında Türkiye'yi bekleyen fırtınaya dikkat çekti. 

islam memiş-5

Altın fiyatlarında Nisan ayı için son bir alım fırsatı yaratılacağını ve fiyatların düşeceğini söyleyen Memiş, Mayıs ayında hem altın da hem de dolarda büyük bir felaketin beklendiği söyledi. Mayıs ayında başlayacak olan felaket, Eylül ayına kadar sürecek ve bu 4 ayda özellikle gram altın fiyatlarında beklenmeyen durumlar yaşanması mümkün olacak. İslam Memiş, piyasalarda Nisan ayında 'yalan' bir barış hikayesinin yazılacağını, ancak bu barış gerçekleşmeyeceği için Mayıs ayından itibaren altın fiyatlarında büyük bir yükseliş olacağını dile getirdi. 

Emlak365.com

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Alanında uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@