Ünlü Ekonomistlere Kötü Haber! BDDK O Yorumlar için Suç Duyurusunda Bulundu

BDDK yapmış olduğu basın açıklaması ile sosyal medya üzerinden dolar euro altın gibi yatırım araçları için manipülatif yorumlarda bulunan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını ilan etti.

Gündem 21.12.2021 - 17:33 21.12.2021 - 17:33 Mustafa Karagöz

Dolar kurunda sağlıksız hareketlerin meydana geldiği süreç içerisinde birçok ekonomis ve piyasa uzmanı sosyal medya hesaplarından yorumlarda bulunmuşlardı. 

Bazı eknomistler bu dönemde dolar kurunun 20 TL'ye 30 TL'ye kadar çıkacağını iddia etmişler kurtuluşun olmadığını öne sürmüşlerdi. BDDK hem dolar hem altın kuru için bu tarz yorumlarda bulunan ekonomistler için harekete geçti. 

BDDK'DAN EKONOMİSTLERE SUÇ DUYURUSU

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) resmi Twitter hesabından yapmış olduğu basın açıklamasında yapılan yorumların değerlendirmelerin takip edildiğini ifade ederek kurum olarak atacakları adımları duyurdu. 

Bir açıklama paylaşımında bulunan BDDK şu ifadeleri kullandı. 

"Görsel ve basılı yayın organları ile sosyal medya hesapları üzerinden kur hareketlerindeki olumlu seyri manipüle etmeye yönelik girişimlerde bulunan kişiler olduğu  gözlemlenmektedir. Bu kişilerle ilgili gerekli incelemeler yapılarak haklarında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Kurumumuz bu ve benzeri girişimleri yakından takip etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE?

Dolar kuruna ilişkin yeni dönem kararları bir bir uygulanmaya başladı. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilan ettiği yeni dönem ekonomi paketi ile dolar kurunda oluşan dalgalı havanın etkisi dağıldı. 

Pazartesi gecesinden itibaren başlayan dolar kurudaki geri çekilme salı günü akşama kadar farklı hareketlerle devam etti. Dolar kuru bu süreç içerisinde en düşük 11 TL seviyesinin biraz üstüne inerken en bir ara 14.40 TL seviyesine çıktı. Daha sonra ise 13.00 TL bandında sabitlendi. 

Haftanın ikinci işlem gününün son dakikalarında ise dolar kuru 13.08 TL bandında yer alıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@