Ünlü Ekonomistten Şaşırtan Analiz! Dolar Kuru 2021 Yıl Sonunda Kaç TL Olur?

Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler ışığında Türk lirasının dolar karşısında alacağı pozisyonlar merak ediliyor. Peki dolar kuru düşmeye devam eder mi? Dolar kuru yıl sonunda ne kadar olur? 

Finans 01.09.2021 - 22:19 01.09.2021 - 22:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Info Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz dolar kuru hakkında önemli tespitlerde bulundu. Türk lirasının pozisyonunun güçlendiğini ifade eden ekonomist Mert Yılmaz beklentileri ve tahminleri ile Türk lirasında kalan yatırımcılara umut oldu. 

DOLAR KURU YORUMLARI

Türk lirası lehine oldukça olumlu bir tablo çizen ekonomist Mert Yılmaz, “Dolar son günlerde Türk lirası karşısında değer kayıpları yaşıyor. Bu Türk lirasının güçlü bir duruş ortaya koyabildiğini gösteriyor. En azından dolar karşısında zayıf bir Türk lirasından bahsedemeyiz. Kısa vadelerde dolar kurunun yeniden zirvelere çıkması çok uzak bir ihtimali ifade ediyor.” dedi. 

Doların FED tarafına da değinen ekonomist Mert Yılmaz, “FED Başkanı Jerome Powell'in Jackson Hole toplantısında varlık alımlarına ilişkin ifade ettiği düşünceler piyalarca oldukça olumlu karşılandı. Beklenmedik bir şekilde piyasalar yatıştı. Dolar endeksinde de buna bağlı olarak bir geri çekilme gerçekleşti. Çünkü yatırımcıların risk iştahlarında bir artış meydana geldi.” ifadelerini kullandı.

FED VARLIK ALIMLARI KARARI DOLAR KURUNU PEK ETKİLEMEZ

FED'in varlık alımlarında azaltma uygulayacağını düşündüğünü söyleyen Mert Yılmaz, “Dolar kuru hakkında bir fikir beyan etmek için en güncel mesele FED'in varlık alımlarını azaltıp azalmayacağı oluyor. Kişisel düşünceme göre FED varlık alımlarında bir miktar azaltmaya gidecektir. Bu durum dolar kurunu büyük oranda etkilemeyecektir.” şeklinde konuştu. 

DOLAR KURU TAHMİNLERİ

Dolar kuru hakkında tahminlerde de bulunan Mert Yılmaz, “Türkiye ekonomisinin yöneticileri büyük bir hata yapıp kendi ayağımıza sıkmazsak dolar kuru için 2021 yıl sonu fiyatının 9 TL'nin üzerine çıkması çok uzak bir ihtimal olarak görülüyor. Ancak burasının Türkiye olduğunu unutmayalım. Politik bir hatayla dolar kurunda bambaşka seviyeleri konuşabiliriz.

Normal piyasa şartları altında şu anda dolar kurunda 8,28 TL'nin dip olduğunu düşünüyorum. Daha aşağı seviyeler görülemez mi? Elbette görülebilir. Mesela seans içerisinde dolar kuru 8,23 TL'ye gerileyebilir. Ancak bu durum ana trendi bozmaz. 

Dolar kuru 8,28 TL'nin altında iki üç gün kapanırsa o zaman 8,20 TL'ye kadar geri çekilmeyi bekleyebiliriz. Ancak bence aşağı yönlü büyük kırılmalar olmaz. Buna karşın yukarıya doğru hareketlerde de bir rekor beklentisi gerçekleşmez.” dedi.

Not: Dolar ve Türk lirasına ilişkin değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Buradaki ifadeleri baz alarak yatırım kararı verilmemelidir. Sitemizde ve haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@