Ünlü Ekonomistten Tüm Planları Değiştirecek Dolar Kuru Tahmini!

Ekonomist Ali Ağaoğlu ekonomik gelişmelere dair değerlendirmeler yaparak Türk lirası üzerindeki baskıların azaldığını ifade etti.  

Finans 30.07.2021 - 19:00 30.07.2021 - 19:09 Engin Uzunoğlu

Türkiye ve dünya ekonomisinde hızlı  bir seyir yaşanmaya devam ediyor. Yatırımcılar bu seyrin takibini yaparken de güçlük çekiyorlar. Bu aşlamada ise ekonomistlerin değerlendirmeleri yatırım kanallarında çok büyük bir önem arz ediyor. 

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMININ İŞE YARAYACAĞINA İNANMIYOR

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden Ali Ağaoğlu, dolar kuru hakkında değerlendirmelerde bulunarak piyasayı masaya yatırdı. Merkez Bankası'nın politikalarına değinen Ali Ağaoğlu, “Merkez bankaları bağımsızdır. Dolayısıyla başlarından bir yardım beklemezler. Merkez Bankası gidilecek istikameti belirleyen kurumdur. 

Eğer bir merkez bankası başkalarından yardım bekliyorsa bu başlı başına bir zayıflık göstergesidir. Merkez Bankası'nın elinde faiz silahı var. Gerektiğinde bunu doğru bir şekilde kullanmalıdır. Şu andaki Merkez Bankası yönetimi bir faiz artırımın enflasyonu frenleyeceğine inanmıyor. Açıkçası bu konuda haklı olabilirler. Bundan dolayı da yakın bir gelecekte ne bir faiz artırımı ne de bir faiz indirimi beklemiyoruz.” dedi.

EYLÜL AYINDA FAİZ İNDİRİMİ YOK

Merkez Bankası'nın faiz indirimi ihtimallerine dikkat çeken Ali Ağaoğlu, “Merkez Bankası'nın Eylül ayında bir faiz indirimi yapmasına ben imkan tanımıyorum. Ağustos ayında enflasyon rakamlarının yüksek gelmesini bekliyorum. Böylelikle Merkez Bankası'nın şu andaki hedefleri gerçekleşmeyecek. Bu da Eylül ayında faiz indirimi olmayacağının kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.

dolar kuru değerlendirmesi

DOLAR KURU İÇİN 8,30 TL TAHMİNİ

Dolar kuru hakkında da değerlendirme yapan Ali Ağaoğlu, “Gelişmekte olan ülkelere karşı baskılar azalınca Türk lirası da bundan faydalandı. Bu da endişeyi ve stresi azalttı ve hareket alanı meydana geldi. Artık insanlar dolar alalım, büyük kaybedeceğiz, çok kötü olacak diyerek hareket etmemeye başladılar. 

En azından piyasada bu yönde çok güçlü talepler bulunmuyor. Döviz talepleri ertelenmiştir diyebiliriz. Dolayısıyla piyasalar kurda bir parça gevşeme beklemeye başladılar. Bu da gayet haklı bir beklentidir. 8,58 TL seviyesi çok kritikti dolar kuru için. 

8,58 TL seviyesinin altındaki fiyatlamalar Türk lirasının hanesine pozitif etki yapacaktı. Nitekim de öyle bir görüntü meydana çıktı. Dolar kurunda gerilemeleri görmeye başladık. 8,48 TL gibi psikolojik bir eşik düşüş yönünyle aşıldı. Bana göre çok uzun olmayan bir gelecekte dolar kurunu 8,30 TL seviyelerinde göreceğiz.” şeklinde konuştu. 

Not: Haberimizde ilgili ekonomistin açıklamalarına bilgilendirme amacıyla yer verilmiştir. Buradaki ifadelerden yola çıkılarak yatırım kararı alınmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmediği gibi bu haberde de yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@