Ünlü Emlak Uzmanı Büyükduman Açıkladı: Borsacılar Arsacı Oluyor!

Borsada son dönemde yaşanan dalgalanma ve sert iniş çıkışlar, emlak piyasasındaki istikrarlı yatırım sonrasında borsadan çıkanlar emlağa mı yöneliyor?

Emlak Haberleri 16.06.2022 - 10:28 16.06.2022 - 10:28 Gülcan Özer

Ekonomide yaşanan dalgalanma ve yatırım araçlarının getiri performanslarında meydana gelen değişimler yatırımcıların da tercihlerini değiştiriyor. Son dönemde oldukça sert dalgalanmalara, iniş çıkışlara ev sahipliği yapan ve yabancıların hızlı çıkışları ile zorlu günler geçiren borsada yatırımcıların emlak piyasasına kaydıkları belirtiliyor. 

Konut fiyatlarında yaşanan rekor yükseliş, kiralık ev fiyatlarının her geçen gün biraz daha yükselmesi ve arsa fiyatlarındaki enflasyonu nerede ise ikiye katlayan getiri borsadaki yatırımcının da dikkatini çekti. Açıklanan rakamlar üzerinden yaşanan gelişmeleri değerlendiren ünlü emlak uzmanı Ahmet Büyükduman'da yaşananları değerlendirdi. 

KONUT DIŞI GAYRİMENKUL SATIŞLARI ARTTI, ARSA SATIŞLARI PATLADI! 

Dün Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları Mayıs ayı raporunu değerlendiren Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman, konut dışı gayrimenkul satışlarında yaşanan hareketliliğe dikkat çekti. Borsadan çıkan kişilerin de emlak yatırımına yöneldiğini değerlendiren Büyükduman borsacılar arsacı mı oldu sorusunu yöneterek "Konut-dışı gayrimenkul satışları da gayet istikrarlı gidiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

konut dışı gayrimenkul satışları

Ocak - Mayıs 2022 dönemindeki konut satışlarının tüm zamanların zirvesinde olduğunu belirten Büyükduman, 2022 yılının Mayıs ayında 18 iş günü olmasına rağmen tüm zamanların Mayıs ayı rekorunun kırılmasının dikkate şayan bir konu olduğunu belirterek, sudan ucuz konut kredisi desteğine rağmen ipotekli konut satışlarında ise beklenen yükselişin yaşanmadığını söyledi. Toplam konut satışlarında sıfır konut satışının payının düştüğünü belirten Büyükduman bunun nedeninin ise düşen sıfır konut üretimi olduğunu dile getirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@