Ünlü Otomotiv Devi Türkiye'de Üretime Başlıyor! Çok Satan Model Bursa Fabrikalarına Emanet

Türkiye'ye dev bir yatırım hamlesi geliyor. Renault markası Bursa'da araç üretimine başlıyor. Bu hamle araç fiyatlarını düşürecek mi? İşte açıklamalar

Finans 13.04.2022 - 15:27 13.04.2022 - 15:27 Büşra Uluşen

Otomobil devi Renault markası, Türkiye'de dev bir yatırıma imza atıyor. Renault Group Türkiye CEO'su ve Oyak-Renault Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Doğu'nun açıklamalarına göre, Türkiye'ye duyulan güven doğrultusunda yatırımlara devam edileceği ve bu kapsamda Mitsubishi Colt'un üretimine Bursa'da başlanacağını açıkladı. 

BURSA'DA ÜRETİLECEK

Yönetim kurulu Başkanı Hakan Doğu'nun açıklamalarına göre, yeni nesil COLT tıpkı Clio modelinde olduğu gibi Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının modüler CMF-B platformunda üretilecek. Söz konusu Mitsubishi Colt modeli, 2023 yılının son çeyreğinde Avrupa'da satışa çıkacak. 'Kazan-kazan' ilkesine dayalı stratejisi ve Renault Group'un Oyak Grubu ile 52 yıldır süren ortaklığı, yeni nesil Mitsubishi Colt'un Oyak-Renault Bursa Fabrikası'nda üretileceği ifade edildi. 

mitsubishi colt-1

Daha önce Oyak-Renault Bursa fabrikasında üretilen Clio ve Megane Sedan modellerinin uzun yıllardır tüketicilerin ilgi odağında olduğunu söyleyen Doğu, 2000 yılından bu yana Türkiye'ye tam 2 milyar avroluk yatırım yaptıklarını belirterek bu yatırımların devam edeceğinin de garantisini verdi. 

Bu açıklamalar doğrultusunda Renault, Mitsubishi Colt modelini Bursa'daki Oyak-Renault fabrikasında üretmeye başlayacak. 

Öte yandan otomotiv sektöründe bir süredir etkisini gösteren çip krizi ve yüksek döviz kuru sebeplerle fiyat artışı yaşanıyor. Artışlar sıfır araç pazarını zora soksa da atılan yeni adımlar ile fiyatların düşürülmesi hedefleniyor. Ocak ayında yapılan ÖTV indirimi ile sıfır araç satışında indirime gidilmiş ve birçok vatandaş bu indirimden yararlanarak daha uygun bedellere araç satın almıştı. Fakat ÖTV indirimi ile fiyatlar bir nebze aşağı çekilmiş olsa da şu an sıfır araç piyasasında fiyatlar 300 bin liradan başlıyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@