Ünlü Profesör Pandeminin Kaç Ay Sonra Biteceğini Açıkladı

Prof. Dr. Alpay Azap koronavirüs salgınına dair açıklamalarda bulunarak tünelin ucunda ışığın göründüğünü pandemi sürecinin ise 6 ay ile 9 ay sonra sona erebileceğini ifade etti.

Gündem 11.09.2021 - 04:00 11.09.2021 - 04:00 Mustafa KARAGÖZ

Koronavirüs salgını insanların yaşamlarına doğrudan etki etmeye devam ediyor. Aşılama çalışmaları ve yeni tedavi yöntemleri salgının etkilerinin azaltılması için önemli olurken tüm bu sürecin ne zaman sona ereceği merak ediliyor. Bu noktada Porf. Dr. Alpay Azap açıklamalarda bulundu. 

PANDEMİ 6-9 AY İÇİNDE SONA EREBİLİR

İstanbul Şişli'de "KLİMİK Covid-19 Simpozyumu" düzenlendi. Sempozyuma katılan ve konuşma yapan isimlerden birisi de Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap oldu. Azap yapmış olduğu konuşmasında 2020 yılı 2021 yılı verilerini kıyasladı. Vaka ve ölüm sayılarının benzerlik göstermesine değinen Alpay Azap insaların rahatladığını ve farkındalığın çok azaldığını söyledi.

Vatandaşların yeni varyantlarla birlikte salgının bitmeyeceğini düşündüklerini ve aşı olunmasıyla birlikte güven duygusunun oluştuğunu söyledi. Bu noktada salgının kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayan Azap salgının bu şekilde hızla yayılmaya devam etmesi halinde virüsün de değişmeye devam edeceğini söyledi. Prof Dr. Alpay Azap açıklamalarında mutlaka önlemlerin alınmaya devam etmesi gerektiğini toplumlarda, insanlar arasında dolaşmasının olabildiğince azaltılmasının önemine vurgu yaptı. 

"Aslında gerçekten tünelin ucunda ışık görüldü. Eğer aşıdan kaçan bir varyant ortaya çıkmazsa beklentiler -iyimser tahmin olsa da gerçekçi olduğunu düşünüyoruz-önümüzdeki 6-9 ay içerisinde pandemik dönemin sona erip, artık hastalığın bir endemik hastalık olarak, grip gibi tıpkı, insanlar arasında dolaşmaya devam edeceğini ve bizim bir miktar daha sosyal ve toplumsal yaşantıya dönebileceğimizi gösteriyor."

İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap konuşmasının son bölümünde az bir sürenin kaldığını ve biraz daha dişimizi sıkmamız gerektiğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@