Ünlü Stratejist Dolar Tutanlara Rakam Verdi! Eninde Sonunda Bu Seviyeye Gelecek Dedi

Dolar kurunun yeni haftaya merhaba demesiyle birlikte uzmanlardan yeni ekonomi değerlendirmeleri gelmeye başladı. Dolara dair en dikkat çekici analizde ise kurun 9.20 bandını göreceği iddiası oldu.

Ünlü Stratejist Dolar Tutanlara Rakam Verdi! Eninde Sonunda Bu Seviyeye Gelecek Dedi

Dolar kuru TL karşısında Merkez Bankası faiz kararı sonrası gevşeme göstermişti. Faiz kararının hemen öncesinde oluşan endişe nedeniyle 8.60 TL bandına kadar tırmanan dolar kuru, sabit faiz kararı sonrası 8.52 TL seviyesine kadar çekildi.

DOLAR KURU 9.20 TL SEVİYESİNİ MUHAKKAK GÖRECEK İDDİASI

Ekonomi değerlendirmeleri ile adından sıkça söz ettiren Devrim Akyol yeni analizlerini paylaştı. PPK faiz toplantısı haftası için yapmış olduğu değerlendirmelerine başlayarak yeni analizlerini açıklayan Devrim Akyıl, bir önceki haftas için 8.58 TL rakamını verdiğini hatırlattı.

8.58 bandının üzerinde kalıcılığın sürekli olması durumunda dolar kuru için 8.71 TL seviyelerinin konuşulacağını ifade eden Akyıl, Merkez Bankası'nın sabit faiz kararı ile bu seviyenin aşılamadığını söyledi. Ekonomist Akyıl dolar kurunda yukarı yönlü hareketin Merkez Bankası’nın faiz kararı ve kayıt dışı gelen dolar ile durduğunu söyleyerek 8.71 TL hedefinin de alınan kararlar sonrası ertelendiğini ifade etti.

Dolar kurunun geleceğine ilişkin değerlendirmesinde bu rakamın muhakkak görüleceğini iddia eden Ünlü Stratejist konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

"Bu hedefin şimdilik ertelendiğini söyleyebilirim. Evet ertelendi diyorum yukarı doğru hareket eninde sonunda gelecek. Dolar kurunda minumum 9.20 TL’ye doğru bir hareket, daha sonra ise çok daha fazlası bu enflasyonist ortamda illaki gelecek. Şimdilik ertelenmiş gözüküyor. Geri çekilmelerde 8.44 şuan için takip ettiğim seviye. Daha aşağı seviye de olabilir fakat kalıcı olmaz bunda ısrarcıyım."

Türk Lirası karşısında dolar kurunun yükselmesine dair nedenlere enflasyonist ortam etmenini gösteren Akyıl ayrıca faiz indirimi beklentileri ile yükselmenin destekleneceğini tahmin etti.

Dolar kuru geçtiğimiz hafta içerisinde 8.60 TL bandının üzerine çıkmıştı. Haftasonu öncesinde 8.52 TL seviyesine çekişen dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününde ise 8.47 TL bandına düşmüş durumuda.

EDİTÖR NOTU: Dolar kuruna ilişkin yapılan değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.