Unutmuştuk Korkutan Açıklama! Bilim Kurulu Üyesi Yeniden Yasak ve Kapanma Olabilir Dedi

Omicron vakasının etkili olduğu ülkelerde yaşanan ölüm oranları ve alınan kapanma kararları sonrası Türkiye için de önemli uyarılar geldi.

Gündem 22.12.2021 - 12:58 22.12.2021 - 12:58 Mustafa Karagöz

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü koronavirüs salgını hakkında yeni değerlendirmelerde bulundu. Özlü konuşmasında son elde edilen veriler, salgının son durumu ve Türkiye'nin alması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. 

SAĞLIK BAKANLIĞI BİLİM KURULU ÜYESİ UYARDI

Prof. Dr. Tevfik Özlü yapmış olduğu konuşmasında genel olarak Omicron varyantı hakkında konuştu. Güney Afrika'da ortaya çıkan ve dünyaya hızla yayılan varyantın ciddi bir endişeye neden olduğu aktarıldı. Diğer varyantlara göre daha hızlı yayılan Omicron varyantının en önemli özelliği ise dha hızlı ve kolay yayılması. Dünya'da etkin varyant haline gelen omicron için ise Prof. Dr. Tevfik Özlü bazı uyarılarda bulundu.

Daha önceki dönemlerde özellikle salgın başında yaşanan sorunların yeniden yaşanabileceğini ifade eden Özlü çok yüksek hasta sayısı rakamlarına hastanelerde yüksek doluluk rakamlarına ulaşılabileceğini söyledi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü kapanma olur mu? sorusuna ise "Daha önce yaşadığımız piklerden çok daha fazla hasta sayılarına ulaşılabilir.

Bu da sağlık sistemi üzerinde oluşacak yükü çok artması anlamına gelebilir ve daha önce pandeminin başlarında gördüğümüz hastanede yatak bulamama yoğun bakımlarda yatak bulamama gibi batı ülkelerin birçoğunda gözlenen manzaralar maalesef tekrar geri gelebilir. Böyle bir korku var, böyle bir endişe var. Ondan dolayı Avrupa ülkelerinde vaka artışlarına paralel olarak bazı yasaklamalar, kapanmalar, kısıtlamalar gelmeye başladı, konuşulmaya başlandı" ifadelerini kullandı. Omicron varyantı sonrası ise Hollanda ve İsrail gibi ülkeler kapanma kararı almışlardı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@