Unutulan Devlet Destekleri! 661 TL, 991 TL ve 1125 TL Hepsi Ayrı Ayrı Ödeniyor

Sosyal devlet projesi kapsamında ödenen desteklerden bazıları vatandaşlar hak sahibi olmalarına rağmen alınmıyor. Unutulan devlet desteklerinden 3 tanesini sizlerle paylaşıyoruz.

Unutulan Devlet Destekleri! 661 TL, 991 TL ve 1125 TL Hepsi Ayrı Ayrı Ödeniyor

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve benzeri kurumların tamamı sosyal devlet anlayışı kapsamında vatandaşlara çeşitli destekler sağlıyorlar. 2021 yılı destekleri kapsamında sağlanan ancak fazla bilinmediğinden alınmayan bazı ödenekler bulunuyor.

Emlak365.com olarak bizlerde unutulan devlet desteklerini sizlerle paylaşıyoruz. İşte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden alabileceğiniz 3 ayrı destek.

DEVLETTEN ALABİLECEĞİNİZ 3 AYRI DESTEK

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü 2021 yılı destek programları arasında hem engelli hem de engelli yakınları için iki ayrı ödeme var. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanan iki desteğin dışında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce sağlanan ayrı bir destek ödemesi bulunuyor. İki ayrı desteğin tüm özelliklerini sizlerle paylaşıyoruz.

1125 TL Ödeniyor

VGM tarafından sağlanan 1125 TL'lik destek düzenli ödenen yardımlar arasında yer alır. Muhtaç aylığı olarak bilinen destek ödemeleri annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır.

Muhtaç aylığı almak isteyenler için ilan edilen şartlar arasında "Sosyal güvencesi olmaması, Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması ve Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi" maddeleri bulunuyor. Başvurular VGM İl Müdürlüklerine yapılacak.

991 TL Ödeniyor

Engeli olan vatandaşlar için engel durumuna göre Aile Bakanlığı destek sağlıyor. Yüzde 40 veya üzerinde engeli olan vatandaşların başvuru yapabileceği destek ödemeleri sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2021 yılı için 852,53-TL) az olan vatandaşlara sağlanır. Ödemeler yüzde 70 üzeri engeli olanlar için 991 TL olarak ödenir.

661 TL Ödeniyor

Engelli yakını aylığı adıyla sağlanan destek ödemelerinde bazı özel şartlar var. 18 yaşından küçük özel gereksinim düzeyi en az hafif düzeyde olan veya %40 ve üzeri oranda engelli olan yakını bulunan kişilerin alabildiği bu destek ödemelerinde de gelir şartı uygulaması var. Hane içinde kişi başı gelir düzeyi 852 TL'den düşük ise başvuru yapılabilir. ödemeler 1 Temmuz 31 Aralık dönemi için 661 TL olarak ödenir.

SONRAKİ HABER