Unutulmuştu! Yeniden Kapanma mı Olacak? Sağlık Bakanı Koca'dan Açıklama Geldi

Türkiye'de tam açılma süreci çok uzun zamandır ara vermeden devam ediyor. Bu dönemde gündeme gelen yeniden kapanma iddialarına ise Sağlık Bakanı Koca yanıt verdi.

Gündem 18.11.2021 - 12:03 18.11.2021 - 12:03 Mustafa KARAGÖZ

Koronavirüs salgını Türkiye'yi ve dünyayı etkilemeye devam ediyor. Halen devam eden salgının etkileri aşı çalışmaları ve koronavirüs tedbirlerinin devam etmesi ile önlenmeye çalışılıyor. Bu çalışmalar ile tam açılma süreci devam ederken son günlerde kış öncesi yeniden kapanma olabileceği iddiaları gündeme gelmişti. 

KORONAVİRÜS SALGININDA KIŞ ÖNCESİ YENİDEN KAPANMA İDDİALARI

Bakan Koca tam kapanma iddialarına ilişkin ilk olarak hastanelerin hasta yükünü hatırlattı. Hastanelerde hasta yükünün 10 haftadır sabit seviyelerde olduğunu ifade eden Bakan Koca hatta son bir haftada hastanelerin yükünün azaldığını söyledi. 

Bu dönemde gündeme getirilen yeniden kapanma iddialarına değinen Bakan Koca bu iddiaların doğru olmadığını söyledi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeniden kapanma olacak mı? sorusuna "Okulların kapanması dahil herhangi bir kapanma tedbiri düşünmüyoruz. Çünkü aşı var. İlacın da devreye girmesiyle önümüzdeki yıl pandeminin mevsimsel gribe dönüşebileceğini öngörüyoruz. Vatandaşımızı ilaçlar buluşturmak için gereken çabayı gösteriyoruz. Aşıdan sonra ilacı da en erken kullanan ülkeler arasında olmak istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

TURKOVAC AÇISINDA SON DURUM

Sağlık Bakanı Koca salgının son durumu hakkında yaptığı açıklamasında son bilgileri paylaştı. Konuşmasının başında Türkiye'nin üzeirnde çalıştığı Covid-19 aşısı hakkında konuşan Sağlık Bakanı Koca, yerli aşının 2021 bitmeden üretim onayı alacağını söyledi. Küçük ölçekli bir üretim yapıldığı bilgisini paylaşan Bakan Fahrettin Koca, büyük ölçekli üretim için ise acil kullanım onayı gerektiğini söyledi. Bakan Koca aralarında Endonezya, Malezya gibi ülkelerin güvenilir buldukları için TURKOVAC aşısını beklediklerini ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@