Uruguay Gezi Rehberi 

Uruguay seyahatinizde nereleri gezebilirsiniz? Ülkenizdeki tarihi, turistik ve doğal güzellikler hakkında detayları yazımızdan inceleyebiliriz.

Gezi / Seyahat Rehberi 02.01.2019 - 18:30 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Uruguay seyahatinizde nereleri gezebilirsiniz? Ülkenizdeki tarihi, turistik ve doğal güzellikler hakkında detayları yazımızdan inceleyebiliriz.

Uruguay’da gezilecek yerler açısından Güney Amerika’nın en değerli ülkesidir. Yaşam standartları açısından yüksek koşullara sahip olan ülke, Atlantik Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır. Brezilya ile komşu olan Uruguay, küçük bir ülkedir. Uruguay başkenti Montevideo olup nüfusun yarısından fazlası burada yaşamaktadır.Uruguay resmi para birimi Uruguay Pesosudur. Uruguay kıtanın en pahalı ülkeleri arasında yer almaktadır.Uruguay’ın resmi dili İspanyolca ’dır. 16. yüzyılda keşfedilen bu ülke, 20. yüzyıla dek bağımsızlığı için mücadele etmiştir. Günümüzde Uruguay, Güney Amerika kıtasında politik ve çalışma koşulları açısından en bağımsız ülkedir. İlerlemeye açık bir ülkedir ve ülkedeki en büyük tutku futboldur. Pek çok karnaval ve festivale ev sahipliği yapan ülke, özellikle nisan ve eylül aylarında çok sayıda turist ağırlamaktadır. Uruguay’da Gezilecek Tarihi Yerler

Uruguay özellikleri arasında en önemlisi, tarihi ve turistik yerler bakımında Güney Amerika’da bulunan en değerli ülkeler arasında olmasıdır. Bu sebeple tarihi mekanlar açısından zengin içeriklere sahiptir.Uruguay seyahatinizde ziyaret edebileceğiniz yerlerden bazıları şu şekildedir;•    Plaza Independencia: Başkent Montevideo’da bulunan tarihi şehir meydanıdır. 19. yüzyılda oluşturulan bu tarihi meydan, meşhur mimar Carlo Zuchhi tarafından tasarlanmıştır. Yürüyüş yolları, birçok heykel, ağaçlandırılmış alanlar ve banklarıyla dikkat çeken meydanda kentin siyasi, sivil toplum kuruluşları ve idari binaları da yer almaktadır. •    Casapueblo: 1960 yılında inşa edilen yapı, Punta Ballena bölgesinde yer alan tarihi bir oteldir. Uruguaylı mimar Carlos Paez Vilaro tarafından tasarlanmıştır. Günümüzde müze, otel, sanat galerisi ve kafe gibi hizmetler veren yer, otantik mimarisi ile dikkat çekmektedir. Casapueblo ’nun yapımı 36 yıl sürmüş olup Uruguay’daki tarihi mekanlar arasında en çok ziyaret alan turistik yerlerden biridir. •    Executive Tower Montevideo: Uruguay başkanın çalışma yeri olarak bilinmektedir. 2008 yılında klasik ve modern bir tarzla restore edilen bina, 1965 yılında inşa edilmiştir. 35 metre yüksekliğe sahip olan bina başkentin sembollerinden biridir. •    Montevideo Metropolitan Katedrali: 1804 yılında Neo- Klasik mimari tarzı ile inşa edilmiştir. Uruguay’ın en değerli tarihi mekanları arasında yer alan yapı, Roma Katolik kilisesi olarak hizmet vermektedir.•    Palacia Legislativo: 1904 yılında inşa edilen Parlamento Sarayı’dır. Neo- Klasik bir mimariye sahip olan yapı, İtalyan mimarlar tarafından tasarlanmıştır. •    Ciudad Vieja: Başkentte yer alan ve Eski Şehir olarak bilinen bölgedir. Koloniyal dönemden kalma binaların bulunduğu bölgede etrafı çevreleyen ilgin kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Tarihi havası ile gezilmesi gereken bölgeler arasında yer almaktadır. 

Uruguay’da Gezilecek Modern Mekanlar

Uruguay gezilecek ve görülecek yerler açısında zengin bir Güney Amerika ülkesidir. Modern mekanlar arasında restoranlar, kafeler ve birçok müze bulunmaktadır. Uruguay seyahatiniz sırasında ziyaret edebileceğiniz yerlerden bazıları şu şekildedir;•    Torres Garcia Müzesi: Her yıl yaklaşık 100 bin ziyaretçiyi ağırlayan müze, 1949 yılında inşa edilmiştir. Picasso’nun eserlerinin de sergilendiği müzede; tarihi simgeler, Joaquin Torres Garcia tarafından yapılan portreler sergilenmektedir. •    Mano de Punta del Este: Punta del Este şehrinden bulunan Brava plajında yer alan bu heykel, kumdan çıkan bir insan eli parmakları olarak yapılmıştır. Uruguay’daki modern mekanlar arasında en tanınmış noktalardan biridir. 1982 yılında Şilili meşhur sanatçı Mario Irarrazabal tarafından yapılmıştır. •    Solis Tiyatrosu: Başkent Montevideo’da bulunan bu yapı, ülkede bulunan en eski tiyatro binası olması ile ünlüdür. 1856 yılında inşa edilmiştir. 1998 ve 2004 yılları arasında restore edilmiş ve günümüzde birçok değerli tiyatro oyununa ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. •    Estevez Sarayı: 1973 yılında inşa edilen saray, Uruguay Cumhurbaşkanı’nın resmi makamı olarak kullanılmaktadır. Estevez Sarayı günümüzde Uruguay’ın eski başkanlarından kalan anı eşyalarının sergilenmekte olduğu bir müzedir. 

Uruguay’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Uruguay sahilleri ve yeşil doğasıyla huzurlu ve ilgi çekici bir ülkedir. Uruguay seyahatinizde görebileceğiniz doğal güzelliklerden bazıları şu şekildedir;•    Juncal Adası: Kıyılarında birçok balık türüne ev sahipliği yapan ada, 5 km uzunluğa ve 2 km genişliğe sahiptir. Mükemmel bir bitki örtüsü ve tertemiz kumsallarında Uruguay’daki doğa harikaları arasında yerini almaktadır. •    Rio Negro: Brezilya’nın güneyinde yer alan dağlık bölgeden akan Rio Negro, 750 kilometre boyunca akmaktadır. Balıkçılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı bölge Uruguay’ın en önemli akarsuyu olma özelliğine sahiptir. •    La Paloma: Uruguay’ın güneydoğusunda yer alan bölge, Atlas Okyanusu’nun kenarında konumlanan küçük bir şehirdir. Uçsuz bucaksız plajlara sahip olan bu bölge, dünyanın en iyi sörf alanlarından biridir. 1874’de kurulan bu şehirde gece hayatı da oldukça hareketlidir. •    Salto: Uruguay’ın kuzey batısında yer alan ve ikinci büyük şehri olan Salto; termal tesislere, muhteşem doğal güzellilere ve tarihi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. 

Uruguay’ın Meşhur Yemekleri

Uruguay mutfağı tahıl ağırlıklı olup vazgeçilmez yiyeceklerden birisi ise ettir. Konserve sığır eti üretiminde dünyanın en meşhur ülkesi olan Uruguay, mutfağında İtalyan mutfağı esintileri görmekte mümkündür. Ülkede İtalyan yemekleri oldukça popülerdir ve İtalyan restoranları bulmak oldukça kolaydır. Uruguay’da çok lezzetli şaraplarda bulunmaktadır. Uruguay seyahatiniz sırasında mutlaka tadabileceğiniz yemeklerden bazıları şu şekildedir;•    Chivito: Katı yumurta, soğan, marul, domates, jambon, mozzarella peyniri, mayonez ve domuz pastırması içeren bu yiyecek, kızarmış patates ile servis edilmektedir. Ülkenin en meşhur lezzetlerinden biri olan bu yemek, diyet bozduran cinstendir.•    Morcilla: Portakal ve cevizden hazırlanan bir sos olan Dulce ya da salata ile servis edilen domuz sosisidir. •    Asado de Tira: Uruguay’ın geleneksel yemekleri arasında yer almaktadır. Koyun eti, kaburga ve biftek gibi çeşitli sakatatların barbeküde pişirilmesi ile yapılmaktadır. Uruguay’a Gidince Mutlaka YapılacaklarUruguay’da yapmadan dönmemeniz gerekenler, Uruguay gece hayatı oldukça hareketlidir. Eğlenebileceğiniz birçok mekân bulunmaktadır. Bunun haricinde Uruguay’da yapmadan dönememeniz gerekenler için birkaç öneri şu şekildedir;•    Uruguay’da meşhur bir içecek olan Yerba Mate’yi mutlaka denemelisiniz. Uyarıcı bir etkisi bulunan bu içecek, sosyal ve sert bir içecektir. •    Denk gelirseniz Uruguay milli takımının futbol maçını stadyumda mutlaka izlemelisiniz.•    Eski deniz fenerinin tepesine çıkıp tüm şehri mutlaka görmelisiniz. •    Montevideo’da bulunan geniş plajlarda güneşlenip, denize girmelisiniz. •    Ülkenin en meşhur antikacıları ve tezgahlarının bulunduğu Tristan Narvaja pazarından mutlaka alışveriş yapın.•    Cumartesi günleri kurulan ve Eski Şehir ’de bulunan bit pazarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. El yapımı hediyelik ürünler alabilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. •    Seyahatiniz Nisan ayını kapsıyorsa, Bira Haftası festivaline mutlaka katılmalısınız. Uruguay’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerUruguay’daki tatiliniz için uyarılar ve seyahat öncesi hazırlıklarınız için bazı önerileri şu şekildedir; •    Türkiye’den Uruguay’a direkt uçuş bulunmamakta olup Avrupa ülkelerinden ya da Latin Amerika üzerinden aktarmalı olarak gidilebilmektedir.•    Uruguay’da yağmurlu gün sayısı oldukça fazladır. Subtropikal iklime sahip olan ülkede yüksek nem oranı ve sisli hava yaygın olarak yaşanmaktadır.  •    Uruguay insanları oldukça misafirperverdir. Fakat nezaket kurallarına oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. •    T.C pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır. Fakat aktarma yapılacak ülkelere göre transit vize alınması gerekebilmektedir. 

 Emlak365.com Özel İçerik


Gelişmelerden Haberdar Olun

@