USK Açıkladı: Süt ve Süt Ürünlerine Zam Geliyor

Ulusal Süt Konseyi (USK) tarafından yapılan açıklamaya göre 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere çiğ süt fiyatlarına yüzde 30 zam geliyor. Çiğ süt kaç TL olacak? Haberimizde.

Finans 09.05.2022 - 11:34 09.05.2022 - 11:34 Gülşah Konuk Akın

Ulusal Süt Konseyi tarafından 15 Mayıs 2022'den itibaren geçerli olmak üzere çiğ süt fiyatı 7,50 TL/Litre olarak yükseltilecek. Üreticilere göre çiğ süt fiyatlarındaki artış, süt ürünlerine %30 oranında zam olarak yansıyacak ve tüketimde düşüş olacak.

sütürünlerinezam geliyor

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, çiğ süt ve yem paritesinin 1,30 TL civarında olması konusunda üreticinin beklentisi olduğunu dile getirdi. Yapılan son süt zammına devletin verdiği destek de eklenince bu oran 1,28'e düştü. Mevcut yem fiyatları ile süt üreticilerinin az da olsa zarar etmeyeceğini söyleyen Çallı: Böylece belirlenen yeni fiyatın özellikle zarar eden üreticinin hayvanını kesime yönlendirmesinin önüne geçilebileceğini düşünüyoruz. Üreticiler için sürdürülebilir bir fiyat oldu" ifadelerini kullandı.  Devlet desteği ile çiğ süt fiyatlarının 7,70 TL'ye yükseldiğini söyledi ve çiğ fiyattaki artışın süt ürünlerine %20 ile %27 arasında zam olarak yansıyacağını ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarının devam edeceğini dile getirdi.

süt-ürünlerinde-zam

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI ZAMMI TETİKLEDİ
Rusya Ukrayna savaşının yem maliyetlerini hiç beklenmedik şekilde yükselttiğini söyleyen Çallı, bu artışın üreticiler ve sanayiciler tarafından tahmin edilmediğini, hesapta olmayan bir artış olduğunu ifade etti.

YENİ FİYAT 15 MAYIS'TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK
Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, Ulusal Süt Konseyi'nin çiğ süt tavsiye fiyatını ortalama %32 zam ile 7,50 TL olarak belirlediğini, zamlı fiyatların 15 Mayıs'tan itibaren geçerli olacağını, bu gelişme ile süt ve süt ürünlerinin fiyatlarının da yükseleceğini, tüketicilerin alım gücünün zorlanacağını vurguladı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@