Üsküdar Meydanı Projesi İSKİ Kazısı Osmanlı Döneminden Kalıntıları Ortaya Çıkardı

Yaşanan her şiddetli yağışın ardından Üsküdar Meydanı ile denizi birleştiren su baskınlarını engellemek için İSKİ drenaj çalışması başlattı.

Emlak Haberleri 06.11.2018 - 08:34 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Yaşanan her şiddetli yağışın ardından Üsküdar Meydanı ile denizi birleştiren su baskınlarını engellemek için İSKİ drenaj çalışması başlattı. Yapılan kazı esnasında Osmanlı döneminden kalıntılar ortaya çıkarıldı.

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Ömer Erbil tarafından yapılan habere göre Üsküdar Meydanı İSKİ yağmur suyu ve atık su kanalı çalışması kapsamında yapılan kazı çalışmalarında Osmanlı dönemine ait kalıntılar ortaya çıktı. İSKİ yetkilileri tarihi kalıntıları tespit ettikleri anda İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkililerine durumu bildirdi. Müze 5 arkeoloğu hemen kazı bölgesine yönlendirdi ve yapılan araştırmalar kapsamında Osmanlı dönemi mimari yapılarının bulunduğu alan tespit edildi. Tespit Edilen Kalıntılar Kaldırılacak İSKİ verilecek kararı beklerken İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kalıntıların yerinde korunmasına gerek olmadığına karar vererek acilen taşınmasına karar verdi. Üsküdar'ın tarihi zenginliğinin korunmasını isteyen vatandaşlar ise sosyal medya üzerinden kampanya başlattı. İSKİ "Çalışmaların İvedilikle Tamamlanması Gerekiyor" Osmanlı dönemi kalıntılarının bölgeden kaldırılmasına tepki gösteren vatandaşların başlattığı eylem hakında açıklamada bulunan İSKİ resmi internet sitesi üzerinden bölgedeki kalıntıları korumalarının mümkün olmadığıın söyleyerek;“Her yağmur sonrasında Üsküdar Meydanı ve çevresinde oluşan sel felaketi görüntülerine bir daha izin vermeyecek şekilde bölgenin yağmur suyu drenaj sisteminin kurulması, an itibariyle bazı bölgelerde aynı mecrada karışık şekilde akan yağmursuyu ve atık su hatlarının ayrıştırılarak modern şehircilik ve mühendislik ilkelerine uygun sürdürülebilir atık su-yağmur suyu drenaj projesinin elde edilmesi ve işletilmesi sağlanacak.” açıklamasında bulundu. 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@