Üst Üste Yüz Yüze Eğitim Açıklaması! Okullar Kapanıp Online Eğitime Mi Dönecek?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yüz yüze eğitime ile ilgili son konuşmasında "Açık ve yüz yüze eğitimin devam etmesi bir Milli güvenlik meselesi" olduğunu söyledi.

Gündem 20.09.2021 - 12:42 20.09.2021 - 12:42 Mustafa KARAGÖZ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, günlük vaka sayılarında yaşanan artışlar sonrasında okullarda eğitime yeniden ara verilip verilmeyeceği konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Özer konuşmasında okulların kapanması gibi bir lükse sahip olmadıklarını ifade ederken online olanaklardan da vazgeçilmeyeceğini söyledi. 

OKULLARDAN YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM EDİLECEK Mİ?

Mahmut Özer gün içinde Şile Necda Moralıgil İlkokulu ve Ortaokulu'nun, yeniden hizmete açılması etkinliğine katıldı. Etkinlik kapsamında kürsüye çıkan Bakan Özer sık sık dile getirilen okulların yüz yüze eğitie kapanacağı iddialarıan değindi. Okulların kapanması konusunda çok net ifadeler kullanan Bakan Özer yüz yüze eğitimin devam edeceği sinyalini verdi. 

"Okulları artık kapalı tutma lüksümüz yok. Okulların yüz yüze eğitime ara vermesinde istediğiniz kadar dijital platformları verimli bir şekilde kullanabilirsiniz ama okul sadece öğretmenin gerçekleştirildiği mekanlar değildir."

Bakan Özel konuşmasının devamında okulların öğrencilerin psikososyal gelişimlerini tamamladığı, ortak çalışmalar üretebildiği, sıcak yemeklerin yenildiği, kültür, sanat ve spor aktivitelerinin yapıldığı mekanlar olduğunu vurguladı.

Bu imkanlardan dolayı yüz yüze eğitimin yerini başka bir sistemin alamayacağını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Özer konuşmasına "Bu, şu demek değildir; dijital platformlardan vazgeçeceğiz. Hayır ama yüz yüze eğitime devam ederken sürekli dijital platformlardan da destek alacağız." sözleriyle devam etti. 

BAZI SINIFLARDA EĞİTİME ARA VERİLDİ

Okulların son durumu ve kapanan derslikler hakkında da bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer vaka veya yakın temas nedeniyle bazı sınıfların yüz yüze eğitime 14 gün ara verdiğini açıkladı. Bu sınıflarda eğitime online platformlar üzerinden sürdürüldüğünü vurgulayan Özer yüz yüze eğitime dair konuşmasını "Eğitim sisteminin, açık ve yüz yüze eğitime devam etmesinin bu süreçte bir milli güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasında duruyoruz." ifadeleriyle tamamladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@