Uygun fiyata kiralık daire arayanlara belediye evleri mi geliyor?

Avrupa ülkelerinin birçoğunda belediye kiralık evleri bulunuyor. Bu evlerin genel amacı daha uygun fiyata kiralık konut arayanlar için barınma imkanı yakalaması. Peki bu model Türkiye'ye gelir mi?

Emlak Haberleri 24.05.2022 - 15:35 24.05.2022 - 15:35 Mustafa Karagöz

Kiralık konut fiyatlarına nasıl bir düzenleme getirilebileceğine ilişkin üç bakanlık çalışmalara başladı. Konutta kira fiyatlarının kontrol altına alınabilmesi fahiş zamların önüne geçilmesini amaçlayan toplantılardan nasıl bir karar çıkacağı merak konusu. Emlak sektörü konut üretimi, satış ve kiralama fiyatlarına yoğunlaşırken bu süreçte diğer ülkelerde uygulanan modeller inceleniyor.

AVRUPA'DA ÇOK SIK KULLANILIYOR

Avrupa ülkelerinde kullanılan modelleri inceleyen uzmanlar bu modellerin Türkiye'ye uygunluğu konusunda değerlendirmelerde bulunuyorlar. Son olarak Hollanda'da başlayan kiralık evlere tavan fiyat modeli Türkiye'de basında çok sık konuşuldu. Bu tür bir düzenlemenin hangi koşullarda uygulanabileceği araştırılırken yeni çözüm önerileri de gelmeye başladı. 

Kiralık konut sorunu yaşayan ülkelerde kullanılan belediyelerden kiralık daireler daha uygun fiyat imkanı sunuyorlar. Emlak Uzmanı Hakan Özelmacıklı bu modeller hakkında bilgi verdi. Ensonhaber'de yer alan habere göre; Özelmacıklı belediye konutları ve kiralam yöntemli hakkında şu ifadeleri kullandı. 

'Hollanda ve Avrupa genelinde belediye evi dediğimiz evler var. Bu evler sadece kiralama amacıyla kullanılan evler. Bu evlerde uygulanan bir fiyat artış politikası var. Belli puanlama ile yapılıyor ve piyasadaki diğer evlere de benzer bir modeli uygulama üzerine gerçekleştiriliyor."

Türkiye'de konut sektöründe Hollanda modelinin kullanılmasına ilişkin soruya açıklamada bulunan Özelmacıklı yurtdışında belediye konutlarının metrekaresi oda sayısı ve özelliklerine göre bu tür bir puanlandıklarını hatırlattı. Bu modelin Türkiye'de uygulanması durumunda yaşanabilecek zorlukları değerlendiren emlak uzmanı "Türkiye’de de elimizde yeterli bir değer haritası yok. Bizde ev stoklarının genel bir tanımı da yok. Bu tablolar olmayınca puanlama sistemini uyarlamak zor ama hızlı olarak alınabilecek aksiyonlar var.'' dedi.

TÜRKİYE'DE NASIL BİR SİSTEM UYGULANABİLİR

Konutta fiyat sorunlarının çözümü için hangi adımların atılabileceğine dair kendi görüşlerini aktaran Emlak Uzmanı Hakan Özelmacıklı ilk olarak sorunun ne olduğuu açıkladı. Türkiye'de şu anda en temel sorunun ev fiyatlarındaki artışların piyasalardaki artışların farklı değerlendirmeyle artırılması olduğunu söyledi. Konut kiralarında tavan fiyat uygulaması hakkında ise "Türkiye’de tavan uygulaması zaten var ama artışları yetki belgesi almış emlak işletmecileri, Ticaret Bakanlığı’nın taşınmaz ticaret bilgi sistemi ve aynı zaman webtapu sistemiyle entegre bir şekilde kira artış sistemi kurulabilir ve takip edilebilir." ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@