Uygur Türkleri 148 Senelik Kiliseyi Satın Aldı, Camiye Çevirdi!

Uygur Türkleri çok konuşulacak bir emlak yatırımı yaptı. 148 senelik kilise Kanada'nın Toronto kenti ile yakın çevresinde yaşayan Uygur Türkleri tarafından satın alınarak kilise yapıldı.

Emlak Haberleri 27.09.2021 - 07:50 27.09.2021 - 07:52 Gülcan Özer

Kanada'da bulunan Troy kentinde yer alan ve 1873 senesinde inşa edilen tarihi kilise Uygur Türkleri tarafından satın alındı. Kanada'nın Toronto kenti ile yakın çevresinde yaşayan Uygur Türkleri Mount Carmel Kilisesi'ni satın aldı. 

Mount Carmel Kilisesi'nin adı satın alma işleminin ardından Kanada Uygur Türkleri İslam ve Kültür Merkezi olarak değiştirildi ve Camii olarak kullanılmaya başlandı. Cami için özel bir açılış töreni düzenlenirken törende cami önündeki bayrak direğine Gökbayrak çekildi. 

KİLİSEYİ CAMİYE ÇEVİRMEK İÇİN 4,3 MİLYON TL ÖDEME YAPTILAR! 

Açılış töreninde konuşan Kanada Uygur Türkleri Derneği Genel Sekreteri İtibar Artış, Mount Carmel Kilisesi'nin artık hem toplum merkezi hem de cami olarak hizmet vereceğini belirterek  caminin Ramazan ayından önce ibadete açılması için çalışacaklarını söyledi. 

uygur-türkleri-kanada-cami

Mount Carmel Kilisesi için Kanada Uygur Türkleri Derneği tarafından 610 bin Kanada Doları yani yaklaşık 4,3 milyon lira ödeme yapıldığı açıklandı. Doğu Türkistan gelenek ve göreneklerinin Kanada'da yaşayan yeni nesil Uygur Türkleri'ne aktarmak için bir merkeze ihtiyaç duyduklarını belirten Artış yeni neslin batı kültürü altında erimesini engellemek istediklerini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@