Uzağı Yakını Göremeyenler! Gözü Bozuk Olanlara SGK'dan Emeklilik Hakkı

Türkiye'de vatandaşların önemli bir bölümünde göz bozukluğu bulunuyor. Peki çalışanlar için göz bozuklukları malulen emekli olmaya neden olur mu? İşte o mevzuat.

Gündem 28.10.2021 - 15:53 28.10.2021 - 15:53 Mustafa KARAGÖZ

Bilindiği üzere SGK çalışanların sağlık sorunları yaşaması durumunda erken emeklilik sağlar. Erken emekli olmak için gün ve prim şartını sağlamak ve sağlık sorununu raporlamak gerekiyor. 

EMEKLİLİĞE NEDEN OLAN GÖZ BOZUKLUKLARI

Çalışanların göz hastalığına sahip olmaları onları emekli edebilir. Ancak çalışanların emeklilik başvurusundan önce SGK tarafından ilan edilen tüm şartları detayları ile incelemeleri gerek. 

Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanların malulen emekli olmaları için yaptıkları başvuruları incelerken hastalığın çıkış tarihine bakar. Eğer çalışanın hastalığı işe başlamadan (ilk sigorta girişi) önce varsa malulen emeklilik sağlanmaz. Malulen emeklilik için çalışanların hastalıklarının, sağlık sorunlarının işe başladıktan sonra ortaya çıkmış olmaları gerekiyor. 

İkinci koşul ise hastalığın çalışmaya engel olduğunun tespit edilmesi. Malulen emekli olmak için başvuruda bulunacak olan vatandaşların başvurularından ardından sağlık aşaması başlar. Sağlık aşamasında hastalığın çalışmaya oranı belirlenir. Eğer hastalık yüzde 60 işgücü kaybına neden olursa çalışan malulen emekli edilir. 

Sağlanması gereken diğer koşullar ise prim ve gün şartı. 

SGK her çalışana malulen erken emeklilik hakkı sağlamıyor. Malulen emeklilik için çalışanların en az 1800 gün prim ödemesi yapmış olması şartı var. İkinci koşul ise en az 10 yıllık sigortalılık süreci. 

Malulen emeklilikte yaşa bakılmaz ve diğer şartlar sağlanırsa hemen emekli edilir. 

Malulen emekli eden göz hastalıkları; gözün görme keskinliğini ileri derecede bozan görme kayıpları. Ayrıca Pterjium ve semblafaron, Keratitler ve grefon hastalığı, Keratokonus, Üveitler, Retina Kanamaları, Orbita Patolojileri, Retinopatiler, Ptozis, Diplopi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@