Uzayda Tatil Yapmak Hayal Olmaktan Çıkıyor! İlk Uzay Oteli İçin Tarih Belli Oldu

Kaliforniya merkezli The Gateway Vakfı’na bağlı Orbital Assembly Corporation, (OAC) uzayda turistlerin konaklayabileceği oteli 2025 yılında uygulamaya koyacak.

Uzayda Tatil Yapmak Hayal Olmaktan Çıkıyor! İlk Uzay Oteli İçin Tarih Belli Oldu

Tatil serüvenlerine bir yenisi daha ekleniyor. Artık uzayda da tatil yapılabilecek. Kaliforniya merkezli The Gateway Vakfı’na bağlı Orbital Assembly Corporation, (OAC) iki uzay istasyonu kuracak ve turistlerin konaklayabilmeleri için inşa edilecek otel projesini 2025 yılında uygulamaya koyacak. Dünyanın ilk uzay oteli olacak. 28 kişilik kapasitesi olan Pioneer Station’ın 2025 yılında açılması için hazırlıklar devam ediyor. Bir diğer istasyon Voyager Station'da ise 400 kişi kapasitesi olacak ve 2027 yılında ilk konuklarını ağırlayacak.

2025 YILINDA UZAYDA TATİL YAPMAK HAYAL OLMAKTAN ÇIKACAK

ilk uzay oteli

Daha önce yapılan açıklamada ilk istasyonun 2027 yılında açılacağı duyurulmuştu. Şirket tarihi 2025 yılına çekti. CNN'in haberine göre şirketin hem ofis hem konaklama imkanı sağlayacak iş parkları yapması da bekleniyor.

Şirketin Operatör Müdürü Tim Alatorre uzayda tatil yapma imkanı sağlayacak projeye ilişkin açıklamasında “Amacımız her zaman olabildiğince çok fazla insanın uzayda yaşamasını, çalışmasını ve gelişmesini sağlamaktı” ifadelerini kullandı. Alatorre, Pioneer istasyonunun yapay yer çekimine sahip olacağını söyledi. İnsanlar bu istasyon sayesinde uzay deneyimini doruklarda yaşayacak.

uzayda-tatil

400 kişi kapasiteli otelin içerisinde restoranların yanı sıra sinema, spor salonu, bar ve spada olacak. Otelin bazı kapsüllerinin uzay araştırmaları için Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı’na (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) satılabileceği de öngörülüyor.

UZAY OTELİNİN MALİYETİ NE KADAR OLACAK?

Otelin maliyeti ve gecelik konaklama ücretine dair net bir bilgi verilmedi henüz. Uzay oteli projesinin Alman fizikçi Wernher von Brau tarafından önerildiği biliniyor.