Üzerinde İpotek Bulunan Bir Gayrimenkulün Satışı Mümkün Mü?

Üzerinde ipotek bulunan bir taşınmazın, bir gayrimenkulün satışı nasıl yapılır? Tapu Genel Müdürlüğü'nün konuya ilişkin açıklamasını ve detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Emlak Haberleri 26.11.2019 - 11:33 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Üzerinde ipotek bulunan bir taşınmazın, bir gayrimenkulün satışı nasıl yapılır? Tapu Genel Müdürlüğü'nün konuya ilişkin açıklamasını ve detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Gayrimenkulü veya herhangi bir taşınmazı bulunan vatandaşların merak ettiği konulardan birisi de ipotek ve ipoetekli yapılara dair işlemler. Bu konuda son dönemlerde araştırılan konu başlıklarından birisini Emlak365.com olarak araştırdık. Herhangi bir gayrimenkulün üzerinde ipotek varsa satışına dair oluşan durumlara ve detayları sizlerle;İPOTEKLİ TAŞINMAZLARIN SATIŞ İŞLEMLERİTapu Genel Müdürlüğü kurumsal internet sitesi üzerinden yayımladığı soru cevaplar ile vatandaşların merak ettiği konulara dair detaylı bilgi paylaşımı yapıyor. Kurum tarafından paylaşılan sorulardan bir tanesi de üzerinde ipotek bulunan taşınmaların satışı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bu konuya ilişkin açıklamasında ipotekli konut satışı yapmak isteyenlerin atabilecekleri adımlar ve yapabilecekleri işlemleri açıkladı. İşte iptekli bir gayrimenkulün satışına ilişkin paylaşılan o soru ve cevap.Üzerinde ipotek bulunan bir taşınmazın satışı mümkün müdür?İpotekli bir taşınmazın, bir başkasına ipotek borcu ile birlikte temlikine engel hal yoktur. Bunun için ipotek alacaklısının izni de gerekmez. Temliki takiben, tapu müdürü TMK'nın 1019. maddesi hükmü uyarınca alacaklıya durumu bildirecek, alacaklı bir yıl içinde eski borçludan yeni bir teminat talep etmez ise, borçlu yeni maliki kabul etmiş olacaktır.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@