Uzman İsim Doların Ne Zaman Düşeceğini Söyledi! İslam Memiş Piyasalarda Esecek Ters Rüzgarı Açıkladı!

Haziran ayına girilmesinin ardından mayıs ayına ilişkin verilerin gelmesiyle piyasalar yeniden hareketlendi. Ekonomist İslam Memiş, Haziran ayı için piyasalara ilişkin kritik değerlendirmeler açıkladı

Finans 04.06.2022 - 10:49 04.06.2022 - 10:54

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Haziran ayının ilk haftalarında ekonomiye ilişkin yeni ekonomi paketlerini açıklamasının beklenmesi piyasalarda hareketliliklere neden oluyor. Özellikle artan enflasyon, döviz kuru ve diğer ekonomik sorunlar nedeniyle yaşanan sorunların gelecek yeni ekonomik paketler ile çözüme kavuşturulması hedefleniyor. Piyasalara ilişkin başarılı tahminleri ile takip edilen isimlerden olan İslam Memiş ise doların ters harekete başlayacağına işaret etti. Doların ne zaman düşeceği hakkında ilk kez yorumda bulundu.

Dolar Kuru Düşecek Mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Haziran ayı içinde yeni bir paket açıklaması beklendiği ifade ediliyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş tarafından detayları paylaşılan bu detaya göre, söz konusu paketin Erdoğan tarafından açıklanması halinde dolar kurunda düşüş olabileceği aktarılıyor. Dolar kuruna müdahale olacağını iddia eden İslam Memiş, düşüş görülebileceğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin yeni bir finansal araç hazırlıklarını tamamladıklarını söylemelerinin ardından geçtiğimiz haftalarda enflasyon korumalı tahvil çıkarılması bekleniyordu. Ancak herhangi bir açıklama gelmemişti. Gözler için Haziran ayına çevrildi.

Sert Düşüş Görülmeyecek!

dolar müdahalesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TL’yi destekleyecek yeni bir paket açıklaması halinde yeniden 16 lira seviyelerinin üzerine çıkan dolar/TL’nin sert düşüş yaşamayacağı ise merak konusu oldu. Aralık ayında açıklanan kur korumalı vadeli mevduat sistemi ile dolarda geçici bir rahatlama yaratılmıştı.

Yapılacak açıklama sonrasında aşağı yönlü hareket beklediğini ifade eden İslam Memiş, ciddi bir düşüş olmayacağını ama belli bir seviyede olacağını aktardı. Teknik olarak 16,05 TL ve arından 15,80 TL seviyelerinin takip edilebileceği aktarıldı.

Dolar/TL Ne Kadar?

4 Haziran Cumartesi günü itibariyle hafta sonu kapalı olan piyasalarda dolar kurunun sakin olduğu görülüyor. Geçtiğimiz hafta boyunca gelen yeni haberler ve veriler sonrasında dolar/TL 16,40 lira seviyesini aştı. Hafta sonu sakin seyretmesi beklenen piyasalarında yeni haftada yukarı yönlü hareketin devam etmesi bekleniyor.

Emlak365 hiçbir yatırım tavsiyesi vermez. Yatırım danışmanlığında yetkili kuruluş değildir. Emlak365’in haber kaynakları uzman tahminlerinden oluşur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@