Uzman Profesör Açıkladı: Koronavirüs Ne Zaman Bitecek, Maske Zorunluluğu Ne Zaman Kalkacak?

Aşılamanın başlamasına rağmen koronavirüs vaka sayısı 42 bin sınırını aşarken herkes koronavirüs ne zaman bitecek, maske ne zaman kalkacak 2021 sorularının yanıtlarını aramaya devam ediyor. Konu hakkında son dakika açıklaması geldi. Peki, maskeyi ne zaman çıkaracağız, koronavirüs tamamen ne zaman bitecek, pandemi ne zaman biter, tüm yasaklar ne zaman kalkacak, kalkar?

Uzman Profesör Açıkladı: Koronavirüs Ne Zaman Bitecek, Maske Zorunluluğu Ne Zaman Kalkacak?

Koronavirüs salgını ne yazık ki aşılama çalışmaların rağmen yayılmaya devam ediyor. Türkiye'de günlük vaka sayısı dün itibari ile 42 bin sayısını aşarken Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranlarında yaşanan yükselişte alarm zillerinin çalmasına neden oldu.

Yaşanan yükselişin ardından açıklanan kararlar kapsamında kırmızı renkli iller arasında yer alan yüksek riskli iller için Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkma yasakları geri dönerken Ramazan ayında tam kapanma konusu ise artan vaka sayıları sonrasında yeniden en çok konuşulan konular arasına girdi.

PANDEMİ NE ZAMAN BİTER, KORONAVİRÜS TAMAMEN NE ZAMAN BİTECEK?

2020 yılının Mart ayında Türkiye'de de ilk kısıtlama kararlarının alınması ile hayatımıza giren Koronavirüs salgınında aşılama çalışmalarının başlaması ile beraber artık insanlar tüm yasakların kalkacağı tarihi beklemeye başladı.

Ancak artan vaka sayıları sonrası yeniden sokağa çıkma yasakları hayatımıza geri dönüş yaptı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Vefik Arıca Türkiye olarak şu anda 1. dalganın 3. pikini yaşadığımızı belirterek 8 Aralık tarihinde 30 binlerde olan vaka sayısının 42 bin sınırını aştığını belirtti. İl bazında koronavirüs vaka sayısı için yüzde 49 oranında artış yaşandığını belirten Arıca şu an Türkiye'nin kıpkırmızı bir hale geldiğini söyledi.

Uzman Profesör Açıkladı: Koronavirüs Ne Zaman Bitecek, Maske Zorunluluğu Ne Zaman Kalkacak? - Resim 1

Arıca aşılama konusunda da bilgi vererek "Şu an 28 milyon aşıya ulaşmış durumdayız. 100 milyon doz aşıyla 50 milyon kişi aşılanmış olacak. Mayıs sonu itibariyle bu nedenle genel bir rahatlama olacak. Temmuz ayında da turizm sezonunun da açılmasıyla normalleşme olacak diyebiliriz" dedi.

TÜM YASAKLAR NE ZAMAN KALKAR, MASKEYİ NE ZAMAN ÇIKARACAĞIZ?

Prof. Arıca Mayıs ayı sonu itibari ile yeterli dozda aşılama hedefine ulaşılırsa Haziran ya da en geç Temmuz ayında da yerli aşının devreye girmesi ile beraber yaz aylarında rahatlama yaşanabileceğini söyledi. Maske zorunluluğunun kalkacağı tarih ve pandeminin sona ereceği tarihi ise Prof. Arıca 2022 yılının Nisan ayı olarak açıkladı. Yani aşılamada işler yolunda gitse dahi ne yazık ki 1 sene daha koronavirüs hayatımızda yer almaya devam edecek. Ancak bu tarihi kadar düşen vaka sayısına göre kademeli gevşeme ile hayat aşamalı olarak normale dönecek.