Uzmanı Öyle Bir Tavsiye Verdi ki! Hem Doğalgaz Faturası Yüzde 40 Düşecek Hem Eviniz Sıcacık Olacak

Havaların soğuması ile birlikte çok sayıda şehirde doğalgaz açılmaya başlandı. Kullanılmaya başlanan doğalgaz sonrası faturaların kabarık gelmemesi için birkaç püf noktası var.

Finans 11.11.2021 - 16:05 11.11.2021 - 16:05 Mustafa KARAGÖZ

Soğuk havalar çok sayıda bölgede etkili olmaya başladı. Yurdun bazı bölgelerinde hava sıcaklıkları geceleri sıfırın altına iniyor. 

Havaların soğumasının ardından ise vatandaşlar doğalgaz kullanımına başladılar. Bu dönemde yüksek fiyat şokuyla karşılaşmak istemeyenler için ise bazı püf noktalar var. 

SOĞUK HAVALAR GELDİ DOĞALGAZ YANMAYA BAŞLADI

Bilindiği üzere Avrupa'da doğalgaz sorunu yaşanıyor. 1000 m3 fiyatlarının bir önceki seneye göre çok çok artması krize neden oldu. Öyle ki pandemi sürecinde 180 dolar kadar düşen fiyatlar 2021 yılında 1000 dolara kadar çıktı.

Doğalgaz fiyatlarının bu denli artmasının ardından Türkiye'de de zam bekleniyordu. Ancak daha önceki uzun süreli anlaşmalar vatandaşları korudu. Avrupa'ya göre çok ucuz gaz alan Türkiye'de de futuralar vatandaşları endişelendiriyor. Kış döneminde kötü sürprizlerle karşılaşılmaması için ise konunun uzmanından açıklama geldi. 

DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜRMENİN PÜF NOKTASI

Posta'da yer alan haberde; Makine Mühendisi Ünsal Demir vatandaşların uygulayabilecekleri bazı püf noktalarını açıkladı. Konuşmasının başında ev dekorasyon merakınız faturalarınızı şişirmesin diyen Demir faturaların düşürülmesi için iki kritik nokta açıkladı. 

Bu noktalardan birincisi peteklerin önünün kapalı olmaması olurken ikincisi petek bakımı oldu. 

Peteklerin Önü Boş Olsun

Isı kaybının önlenmesi için dikkat edilmesi gereken noktalardan birinin peteklerinin önünün kapalı olmaması. Bu kapsamda peteklerin önüne hiçbir şey konulmaması gerekiyor. Peteklerin önüe ve üzerine koyulan eşyalar, radyatörün eve vermesi gereken ısıyı engelliyor. Kurutmak için kaloriferlerin üzerine serilen eşyalar, petek önüne gelen perdeler ısıyı önlüyor. Bu durum daha fazla yakıt kullanımına ve faturaların şişmesine neden oluytor. 

Peteklerin Üzerine Kurutmak için Bişey Asmayın

Bir diğer husus olarak ise peteklerin üzerine bişey asılmaması gerektiği. Demir bu konuda "Peteklerin üzerinde giysi, önünde koltuk ısı kaybına neden oluyor. İnsanlarımız dekor görünümüne önem verdiği için petekleri bir şekilde kapatmak istiyorlar ama petek kapatılması durumunda içeriye ısı veremiyor." dedi.

İŞTE DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜRECEK O YÖNTEM

Yüksek doğalgaz faturlarının önüne geçmek için ısı yalıtımının iyi olması gerekiyor. Uzmanlar bu konuda sık sık uyarılarda bulunuyor. Bu durumda ısı kaybının önlenmesi için bazı pratik yöntemler var. Ünsal Demir Posta'da yer alan haberde vatandaşlara bir öneride bulunarak "Peteklerin ısıyı dışarıya verememesi için duvar ile peteklerin arasına alüminyum kaplı aparatlardan koyarlarsa doğalgaz faturaları düşecek ve insanlar düşük maliyetli ısınabileceklerdir." dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@