Uzmanı Yanıtladı: Bu Faiz Oranları İle Konut Kredisi Çekerek Ev Almak Mantıklı Mı, Konut Fiyatları 2022'de Ne Olur?

Konut fiyatlarında baş döndüren yükseliş devam ederken kredi faiz oranları nedeni ile vatandaş ev almaktan uzak duruyor. Peki, konut kredisi çekerek ev alınır mı, ev fiyatları düşecek mi?

Emlak Haberleri 08.10.2021 - 11:19 08.10.2021 - 11:19 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişin ardından vatandaşlar faiz ile ev fiyatları arasına sıkıştı kaldı. Ev sahibi olmak isteyen kişiler belki düşer umudu ile beklemede kalırken inşaat sektörü temsilcilerinden zam uyarısı geldi. 

İleriki dönemde konut kredisi faiz oranlarının  düşebileceğini belirten uzmanlar konut fiyatları için ise yükselişin süreceği yönünde tahminde bulunurken "bu dönemde ev almak mantıklı mı, ev almak için doğru zaman mı, konut kredisi çekerek ev sahibi olmak mantıklı mı?" sorusuna yanıt verdi. 

BU FAİZ ORANLARI İLE KONUT KREDİSİ ÇEKEREK EV SAHİBİ OLMAK MANTIKLI MI, EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

Konut kredi faiz oranlarında yaşanan yükselişi değerlendiren GYODER Başkan Yardımcısı Sertaç Karaoğlu “Krediyi yüksek faizden alıp, faizler düştüğünde refinanse etme şansınız var. Dolayısıyla konutu düşük fiyattan yakalayabiliyorsunuz. Ama konut fiyatı yüksek, faiz düşükken, daha ileri vadede refinanse etme şansınız yok.

İlk etapta yüksek faizi göğüsleyip sonra faizler düştüğünde onu refinanse etmek, konutu düşük fiyattan yakalamak daha mantıklı gözüküyor orta ve uzun vadede...” diyerek yüksek faize yapılandırma seçeneği sunulduğunu hatırlattı.

konut fyiatları ne olur

2022 DE EV FİYATLARI NE OLUR, DÜŞER Mİ?

2021 senesini rekor zamlarla kapatmaya hazırlanan konut fiyatları için 2022 beklentileri de şekillenmeye başlandı. Konut üretiminin büyük bir hızla düşmesinin yanı sıra artan talep, küresel koşullar, inşaat maliyetlerinde yaşanan artış ve Türkiye'nin son dönemde aldığı büyük göç gibi sorunlar konut fiyatlarının rekor rakamlara ulaşmasına neden olmuştu. 

Son dönemde inşaat sektöründen yaşanan gelişmeleri değerlendiren Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu “Beklediğimizin üzerinde artış yaşanıyor. Bu tür sorunlar bizi yenilik yapmaya yöneltiyor. Şu an çapraz lamine teknolojisiyle 10-15 katlı ahşap binalar yapılıyor. Bu endüstri daha da gelişir ve maliyetleri düşürürse betonarme yerine ahşap inşa etme tercih edilebilir” diyerek kendilerinin de alternatif çözümler aradıklarını dile getirdi. 

Konut fiyatlarında yaşanan artışın devam edeceği belirtilirken kentsel dönüşüm projeleri, Suriyeli ve Afgan mülteci göçü, üniversitelerde yüz yüze eğitim gibi nedenlerle konuta olan talebin artması ile ev fiyatlarında sert bir yükseliş yaşanmıştı.

NOT: Burada yer alan bilgiler yapılan açıklamalardan derlenmiş olup emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir, burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@