Uzmanlar Açıkladı: Eski Normale Dönüş İçin Tüm Yasakların Kalkacağı O Tarih!

Pazar günü sokağa çıkma yasağı ve maske yasağı ne zaman kalkacak sorusunun yanıtı merakla beklenmeye devam ederken konu hakkında uzmanlardan kritik açıklama geldi. Pazar sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek, tüm yasaklar hangi tarihte bitiyor, eski normale ne zaman döneceğiz, normal hayata geçiş 2021 takvimi belli oldu mu, son dakika gelişmesi nedir?

GÜNDEM 14.06.2021 - 09:00 14.06.2021 - 09:00

İlk olarak Çin'in Wuhan eyaletinde görülen ve tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını pandemi ilan edilmiş ve tüm insanlık için büyük bir sınav başlamıştı. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve büyük bir korku dalgasi ile şok etkisi yaratan salgında dünya büyük bir sınav vermişti. 

Dünya genelinde milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hastalık nedeni ile zorunlu kısıtlama kararları hayata geçirilmiş, bundan 2 sene önce söylense kimsenin inanmayacağı pek çok olay günlük hayatımızın bir parçası haline gelmişti. Süreçte beklenen aşı haberinin gelmesi ile umutlar yeşermiş, koronavirüs aşılama oranının artması ile eski normale dönüş için tarih beklenmeye başlanmıştı. 

ESKİ NORMALE NE ZAMAN DÖNECEĞİZ, TÜM YASAKLAR HANGİ TARİHTE BİTİYOR?

Hürriyet Gazetesi yazarı Meltem Özgenç'e konu hakkında bilgilendirmede bulunan Ankara Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal şu anda Türkiye'de aşılama kapasitesinin 600 bin civarında olduğunu belirterek bu rakamın 1 milyona ulaşması durumunda 2 ay içerisinde işin biteceğini ve Türkiye'ye özgü mutasyonların çıkmasının önüne geçileceğini belirtti. 

AŞI OLMALAYANLARA CEZA VE KISITLAMA GELİR Mİ?

İsrail'de aşı olmayanlara yasak ve kısıtlama uygulandığını belirten Prof. Ünal "Türkiye'de de böyle kurallar getirilebilir ama bu siyasi bir tercihtir. Ancak her kuralı devletin getirmesi gerekmiyor. Bir fabrika düşünün patron diyor ki 'üretim kapasitesini düşürmemek için aşı olmayan kişileri çalıştırmayacağım'. Bu çok önemli bir girişim olmaz mı? Yani artık özel girişime de karar almak için sorumluluk düşüyor" dedi. 

PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKACAK MI, MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU NE ZAMAN KALKACAK?

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Barış Otlu ise alınan önlemler ve aşılama oranının artması ile eski normale dönüş yapılabileceğini belirterek aşılama rakamlarında belirlenen hedeflerin tutturulması halinde yıl sonuna kadar alıştığımız eski normal hayata dönüş yapılabileceğini belirtti. 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık: ise yapmış olduğu değerlendirmesinde "Günde 1 milyon doz aşı uygulanması durumunda temmuz ayı sonuna kadar toplumsal bağışıklık hedefine erişiriz. Sonbaharda ise eski normalimize dönebiliriz. Elbette bu, aşı tedarikinde sorun kalmamasına ve insanların aşı olmak konusundaki uyumuna bağlı" diyerek sonbaharı işaret etti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@