Uzmanlar Değerlendirdi: Kanal İstanbul Projesi Depremi Tetikler Mi, Tetiklemez Mi?

26 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan ilk köprünün temel atma töreni ile ilk kazmanın vurulacağı Kanal İstanbul projesi tartışmaların odağında yer almaya devam ediyor. Büyük İstanbul depremi için risk oluşturduğu iddia edilen Kanal İstanbul projesi hakkında yeni açıklama geldi. Kanal İstanbul depremi tetikler mi?

Emlak Haberleri 17.06.2021 - 10:32 17.06.2021 - 10:32 Serhat Karaman

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk olarak 2011 senesinde "en büyük hayalim" denilerek tanıtılan Kanal İstanbul projesinde ilk kazma heyecanı için geri sayım tüm hızı ile devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere tüm muhalefet bloğu tarafından şiddetle karşı çıkılan projede özellikle de depremi tetikleyeceği ididaları çok tartışılmıştı. 

Özellikle de İstanbul'da 7 ve üzerinde şiddetli depremin beklenmesi neden ile proje deprem korkusu yaşayan İstanbullular üzerinde tedirginlik yaratmıştı. Kanal İstanbul ÇED raporu kapsamında görüş belirten uzmanlar deprem tehlikesi ve riski altında değerlendirmelerde bulundu. 

KANAL İSTANBUL DEPREMİ TETİKLER Mİ?

Kanal İstanbul projesi için hazırlanan ÇED raporu ile deprem riski konusunda yeni değerlendirmelar ortaya çıktı. Kanal İstanbul ÇED raporu için hazırlanan toplam 595 sayfalık özel çalışma kapsamında farklı üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan kişiler başta olmak üzere çok sayıda STK, belediye, kurum ve kuruluş uzmanlarının yer aldığı 200 kişi görüş bildirmişti. 

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmede Kanal İstanbul projesine ilişin tüm riskler ve olası senaryolar masaya yatırıldı. Söz konusu raporda özellikle de Kanal İstanbu projesinin depreme neden olacağı ididalarının çürütüldüğü bölümler dikkat çekti.

KANAL İSTANBUL PROJESİ GÜZERGAHI HARİTASI YAKININDAN FAY HATTI GEÇİLİYOR MU?

Uzmanlar tarafından hazırlanan ÇED raporunda Kanal İstanbul'a 11 kilometre mesafeden Kuzey Anadolu fay hattı, 30 kilometre mesafeden Çınarcık fay hattının geçtiği bilgilerine yer verildi. 

KANAL İSTANBUL DERİNLİĞİ KAÇ METRE, KANAL İSTANBUL DEPREMİ TETİKLER Mİ, TETİKLEMEZ Mİ?

Kanal İstanbul depremi için olası senaryolar masaya yatırılırken yerin 20 kilometre derinliğinde ve 7'nin üzerinde büyüklükte bir depreme dair hazırlık yapıldığı belirtildi. Kanal İstanbul projesinin derinliği ise 21 metre olarak belirlenirken 21 metrelik bir kanalın kilometrelerce yer altında bulunan bir fay hattını tetiklemesinin mümkün olmadığı iddia edildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@