Uzmanlar Uyardı "İstanbul En Az 7 Şiddetinde Depreme Hazırlanmalı"

İstanbul'da kentsel dönüşüm büyük bir rant savaşına dönerken yaşanan bina çökmeleri ve toprak kaymaları yaklaşan deprem öncesi alarm zillerinin çalmasına neden oluyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 04.08.2018 - 12:00 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

İstanbul'da kentsel dönüşüm büyük bir rant savaşına dönerken yaşanan bina çökmeleri ve toprak kaymaları yaklaşan deprem öncesi alarm zillerinin çalmasına neden oluyor.

Beklenen Büyük İstanbul Depremi hakkında deprem uzmanları kesin bir tarih veremese de depremin kesin olarak yaşanacağı ve şiddeti hakkında ise korkutucu uyarılarda bulunmaya ve İstanbu'da acil deprem önlemleri alınması gerekliliğini ortaya koymaya devam ediyorlar. Bu konu hakkında son uyarı ise Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Özener'den geldi. Özener yapmış olduğu açıklamasında ne zaman ve tam olarak nerede olacaklarını bilememelerine rağmen Marmara Bölgesinde en az 7 şiddetinde bir deprem yaşanacağı konusnuda uyarıda bulundu. Marmara Bölgesi Depreme Hazırlanmalı Özener açıklamasında "Depremin ne büyüklükte olabileceğini hesaplayabiliyoruz ama ne zaman olacağını bilemiyoruz. Bizim bildiğimiz nerede olacağı ve ne büyüklükte olacağı ama zamanını bilemiyoruz. Marmara'da 7'nin üzerinde deprem olabilir. Bu bir doğa olayı, bunun önüne geçemeyiz" diyerek son derece ciddi bir uyarıda bulundu. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yaşanan küçük depremlerin büyük bir deprem riskini azalttığını ve oluşan enerjiyi boşalttığına dair inanış bulunduğunu ancak bunun doğru olmadığını söyleyen Özener "Küçük küçük depremler olsun da, enerjisi gitsin. Ama bu pek mümkün değil. Meydana gelen bir 7'lik deprem, 32 tane 6'lık depreme, bir 6'lık deprem 32 tane 5'lik depreme, bir 5'lik deprem 32 tane 4'lük deprem demektir. Yani bir tane 7'lik depremin enerjisinin gitmesi için ortalama 32 bin tane 4'lük deprem olması gerekir. Sonuçta maalesef bu depremi biz bir gün göreceğiz" dedi.2017 Yılında 34 Binden Fazla Deprem Oldu!Türkiye'nin bir deprem kuşağı ülkesi olduğuna dikkat çeken Özener Türkiye'de sadece 2017 yılında 34 bin 134 adet deprem meydana geldiğini söyledi. 1990 ie 2017 yılıları arasında Türkiye'de yaşanan ve büyüklüğü 4.0 şiddetinden daha yüksek olan deprem sayısı ise 10 bin 503 olarak açıklandı. Dünyada gün geçtikçe deprem sayısının arttığını belirten Özener kentsel dönüşüm çalışmaları ile depreme dayanıksız binalar yerine depreme dayanıklı binaların yapılması ve Türkiye'nin olası bir depreme mutlaka hazırlanması gerekliliğinin altını çizdi. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@