Uzmanlardan Altın Fiyatları Hakkında Son Dakika Analizi: Altında Yeni Fiyat Tahmini 520 TL!

Altın fiyatları dalgalı seyretmeye devam ederken ekonomistlerin uzman yorumları da yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Altın fiyatları ne olur, düşer mi, yükselecek mi?

Finans 04.10.2021 - 13:20 04.10.2021 - 13:24 Gülcan Özer

Son dönemde sürekli olarak sert düşüş ve çıkışlar yaşayan altın fiyatları yatırımcısını tedirgin etmeye devam ediyor. Hem elinde altını olanlar hem de altın borcu olanlar ve altın yatırımı yapmak isteyen kişiler altın fiyatları ne olur? sorusunun yanıtını arıyor. 

Merkez Bankası tarafından Eylül ayında yapılan sürpriz faiz indirimi hamlesi sonrasında kendisini 500 liranın üzerine atan gram altın fiyatı hemen bu sınırın üzerinde tutunmaya çalışırken uzmanlardan yeni altın fiyatları tahmini geldi. Altın ne olur, altın fiyatları yükselecek mi, yükselir mi?

ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ, DÜŞECEK Mİ?

Piyasada yaşanan belirsizlik, FED'in izleyeceği politika ve koronavirüs salgınındaki gelişmeler en çok altın fiyatlarını baskı altında tutuyor. Enflasyon rakamlarında yaşanan sert yükselişe rağmen FED tarafından her an açıklanması beklenen varlık alım programı nedeni ile baskılanan altın fiyatları hakkında yeni tahminler açıklandı. 

gram altın 520 tl olur mu

Geride bıraktığımız hafta Merkez Bankası faiz indirimi haberi sonrasında yakaladığı yükselişle kazançlı bir şekilde kapatan altın fiyatları için 2021 yıl sonu tahminleri de yakından takip ediliyor. Ekonomistler bu hafta Amerika tarafından açıklanacak olan tarım dışı enflasyon verisi ve işsizlik rakamlarının altında yönü belirleyeceğini belirterek 506 lira ve üzerindeki tüm kapanışların yukarıda 520 TL bandını işaret edeceğini dile getirdi. 

Uluslarararası piyasada ons altının fiyatı geçen haftaya 1751 dolar seviyesinde başlamış, ABD tahvil faizlerinde yükseliş ve dolar endeksindeki güçlenmenin ektisi ile dalgalanmıştı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklamalarda altını çizilen istihdam verileri için geri sayım başlarken istihdamda belirgin bir iyileşme olmaması durumunda FED tarafından varlık alımlarında azaltılmasına Kasım ayında başlanabileceği ifade edilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@